Szopienice: klamka (prawie) zapadła

Rada nadzorcza spółki córki Hutmenu pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu o jej likwidację. Ale jak 1 września zagłosują akcjonariusze?

Aktualizacja: 26.02.2017 14:22 Publikacja: 28.08.2008 04:46

Rada nadzorcza Walcowni Metali Nieżelaznych Szopienice pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu, rekomendujący walnemu zgromadzeniu, które odbędzie się 1 września, podjęcie uchwały o likwidacji spółki i wyprzedaży majątku. 62 proc. akcji Szopienic kontroluje giełdowy Hutmen, a 32-proc. pakiet należy do Skarbu Państwa.

Zagadkowy Skarb Państwa

Prezes Kazimierz Śmigielski nie zdradził wczoraj, jak Hutmen będzie głosować, a od Ministerstwa Skarbu Państwa nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi. Do podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki potrzebna jest większość 3/4 głosów.

Będzie kłopot, jeśli Skarb Państwa zachowa się tak, jak jego przedstawiciel w radzie nadzorczej Szopienic.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, pozytywna opinia przeszła bowiem głosami trzech osób z ramienia Hutmenu, przy sprzeciwie dwóch reprezentantów załogi. Przedstawicielka Skarbu Państwa wstrzymała się natomiast od głosu.

Hutmen i kontrolujący go Impexmetal już od dawna nosili się z zamiarem zamknięcia Szopienic. Ostatecznie walne zgromadzenie w czerwcu zdecydowało, że zarząd dostanie trzy dodatkowe miesiące na wdrożenie planu ratunkowego.

- Poparliśmy wniosek zarządu z powodu niezmieniających się niekorzystnych warunków makroekonomicznych - tłumaczy cytowany w komunikacie Piotr Wiśniewski, szef rady nadzorczej Hutmenu.

- Spadek wartości dolara i euro oraz gwałtowny wzrost cen miedzi spowodował konieczność wstrzymania realizacji dużych kontraktów w USA i Azji, generujących marże poniżej kosztów zmiennych. Pozostałe działania mające na celu odzyskanie rentowności nie przyniosły spodziewanych rezultatów w oczekiwanym przez akcjonariuszy czasie - dodaje Wojciech Palukiewicz, prezes Szopienic. Spółka eksportowała ponad 70 proc. wyrobów.

Pod lupą Komisji

Szopienicka huta od wielu kwartałów notuje dotkliwe straty na poziomie operacyjnym i netto (patrz wykres), co obciąża wyniki skonsolidowane Hutmenu.

Dodatkowo, w zeszłym roku Szopienice zaksięgowały 55 mln zł straty z tytułu rzekomo spekulacyjnych transakcji na Londyńskiej Giełdzie Metali. Prokuratura umorzyła jednak sprawę, nie dopatrując się znamion czynu zabronionego.

Komisja Nadzoru Finansowego bada tymczasem, czy Hutmen prawidłowo wypełniał obowiązki informacyjne w tym czasie.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego