Skrzypek: Deficyt na rachunku obrotów bieżących może sięgnąć 6,0% PKB w XII 2008

Warszawa, 28.08.2008 (ISB) - Niepewna sytuacja na rynku walutowym może doprowadzić do stagflacji lub wywindować deficyt na rachunku obrotów bieżących w okolice 6,0% PKB w grudniu, wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomira Skrzypka. Jego zdaniem, największe zagrożenie leży po stronie słabnącej gospodarki europejskiej.

Aktualizacja: 26.02.2017 14:14 Publikacja: 28.08.2008 11:04

"Kurs walutowy to obecnie ogromny dylemat, trudno rozstrzygnąć, czy w kursie to jest korekta czy już zmiana trendu. Z jednej strony, gdyby to miała być zmiana trendu, to wobec oczekującego nas spowolnienia, nieznacznego w roku 2008, ale nieco poważniejszego w roku 2009, to mogłoby to stanowić problem. Przyszło by na działać w warunkach stagflacji" - powiedział Skrzypek w wywiadzie dla radiowej Jedynki.

Szef banku centralnego dodał, że gdyby realizowany był drugi scenariusz i jeśli jest to chwilowa korekta, mieli byśmy do czynienia z pewnymi czynnikami wpływającymi na nierównowagę w bilansie obrotów bieżących.

"Przypomnę, że już w tej chwili jest on na dość wysokim poziomie, przekraczającym 4,0%, a do końca roku może być nawet 6,0%. Tutaj jest niezwykle istotna kwestia polegająca na tym, że jesteśmy pod ogromnym wpływem sytuacji w Europie" - zaznaczył prezes NBP.

Skrzypek przypomniał, że ponad 70% naszego eksportu jest lokowane w Europie. I, o ile z USA przychodzą mieszane sygnały - ale nieco bardziej optymistyczne, niż wcześniej szacowano - to w Europie korekty idą cały czas w dół.

"Jeszcze miesiąc temu obserwowaliśmy, że spowolnienie w Europie przyhamowywane dobrą sytuacją we Francji czy w Niemczech. Jednak już w tym miesiącu dane z tych obszarów są bardziej pesymistyczne, bardziej niepokoją" - podsumował Skrzypek.

W okresie 12 miesięcy do czerwca br. deficyt C/A wyniósł 53.943 mld zł. Oznacza to, że sięgnął w tym okresie ok. 4,6% PKB (przy założeniu, że PKB za 2007 r. wyniosło 1.167.795,6 mln zł). (ISB)

lk/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego