Wirtualny plan budowy dróg

Aktualizacja: 26.02.2017 13:59 Publikacja: 02.09.2008 06:26

- Mimo porozumienia z Autostradą Wielkopolską, nie jest pewne, czy uda się wybudować A2 przed końcem 2011 r., tak by możliwe było zorganizowanie Euro 2012 - uważa Adrian Furgalski, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych "Tor".

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk podpisał umowę z Andrzejem Patalasem, prezesem Autostrady Wielkopolskiej, na budowę i eksploatację autostrady A2 na prawie 106 km odcinku Nowy Tomyśl-Świecko. Jeden kilometr trasy wyceniono na 12,2 mln euro. Koszt całego przedsięwzięcia to niemal 1,3 mld euro.

Autostrada będzie miała nawierzchnię nie z asfaltu, a z betonu, dzięki czemu pierwszy remont trzeba będzie przeprowadzić dopiero po 30-40 latach od momentu przekazania drogi do użytkowania.

Resort infrastruktury porozumiał się ze spółką dosłownie za pięć dwunasta - umowę podpisano w nocy, 30 sierpnia, w ostatnim dniu negocjacji.

- Gdyby nie to, cały proces wyboru spółki trzeba by powtarzać, co opóźniłoby budowę A2 nawet o dwa lata - mówi Furgalski. Przypomina, że drogowe połączenie Niemiec z Warszawą musi być gotowe przed końcem 2011 r., bo takie wymogi stawia Polsce UEFA w związku z organizacją Euro 2012. - Raport Europejskiej Federacji Piłkarskiej w tej sprawie jest poufny, ale nieoficjalnie wiadomo, że jej przewodniczący Michel Platini określił mianem "wirtualnego" rządowy plan budowy dróg i autostrad - ujawnia Furgalski. Dodaje, że Platini postawił dwa warunki, które Polska musi spełnić, aby nie odebrano jej praw do organizacji mistrzostw. - Musimy wybudować autostrady A2 i A4 - wyjaśnia szef "Toru".

Furgalski sądzi, że termin realizacji odcinka Nowy Tomyśl-Świecko nie jest już zagrożony, ale problemy mogą się pojawić przy negocjacjach z firmami startującymi w przetargu na budowę innego odcinka A2 Stryków-Konotopa (Warszawa). - Jeśli to połączenie ma powstać na czas, umowy należałoby podpisać jesienią tego roku, a będzie to bardzo trudne - sądzi Furgalski. Dlaczego? - W Warszawie A2 przechodzi przez fragment działki, której właściciele domagają się od państwa kilkuset milionów złotych odszkodowania - mówi Furgalski. Jego zdaniem, urzędnicy mogą mieć opory przed wywłaszczeniem posiadaczy gruntu, ponieważ jednym z nich jest arcybiskup diecezji warszawsko-praskiej Henryk Hoser.

- Jeśli to konieczne, wystąpimy o wywłaszczenie. Podejmiemy wszystkie dozwolone prawem działania, aby prace na tym odcinku A2 rozpoczęły się w zakładanym terminie - mówi Andrzej Maciejewski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Także Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że przygotowania do budowy warszawskiego odcinka A2 idą zgodnie z planem. - Trwa trzeci etap przetargu. Uczestniczą w nim dwa konsorcja: Autostrada Południe i Autostrada Mazowsze - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu. Dodaje, że 28 lipca konsorcja otrzymały projekt umowy, do którego mogą zgłaszać uwagi. - 15 września zaczną się dwumiesięczne negocjacje, które przeprowadzimy już tylko z jednym podmiotem. Budowa odcinka Stryków-Konotopa rozpocznie się w 2009 r. - informuje Karpiński.

Adrian Furgalski z "Toru" uważa, że niepokoić może stan przygotowań do budowy niektórych odcinków autostrady A4, która ma połączyć Polskę z Ukrainą. - Budowany jest tylko odcinek Kraków-Szarów - mówi Furgalski. Dodaje, że w przypadku kolejnego (Szarów-Tarnów) wojewoda dopiero wydał decyzję środowiskową. - Ostatni fragment A4 do Rzeszowa jest najbardziej opóźniony, ponieważ tam nie wykupiono jeszcze części gruntów, przez które biegnie autostrada - przypomina Furgalski.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego