"Naszą ambicją jest, aby do końca 2008 roku sprzedać większość tzw. resztówek energetycznych" - powiedział Bury podczas obrad Komisji Skarbu Państwa. Dodał, że chodzi m.in. o dawne GZE, Elektrociepłownie Warszawskie, Elektrownię Skawina i Elcho.
"Wszędzie trwają procedury zmierzające do wyceny, a w przypadku Skawiny jest już po wycenie i jest już przygotowany wniosek do Komitetu Stałego Rady Ministrów w sprawie sprzedaży tej spółki"
Vattenfall został inwestorem w GZE, posiadającym ok. 9% udziału w rynku sprzedaży energii w Polsce, w 2001 roku, a w EW, które jest głównym dostawcą ciepła dla Warszawy, w 2000 roku. W 2003 roku Vattenfall negocjował już ze Skarbem Państwa kwestię odkupienia resztówki akcji GZE, ale wówczas strony nie osiągnęły porozumienia co do ceny.
Skarb Państwa ma też sprzedać akcje Elektrowni Skawina, w której strategicznym akcjonariuszem jest obecnie czeski koncern energetyczny CEZ, który liczył, że jeszcze w 2006 roku zakupi od Skarbu Państwa 25-proc. resztówkę Elektrowni Skawina (ma w niej 75% kapitału), jednakże nie udało się tego zrealizować.
CEZ chce też odkupić 11-proc. resztówkę Elektrociepłowni Chorzów Elcho, drugiej polskiej spółki, w której ma większościowy udział. W odróżnieniu od Skawiny, której akcje ma bezpośrednio SP, resztówkę Elcho posiada należąca w 100% do SP Elektrociepłownia Chorzów. (ISB)