Duże spadki na GPW z powodu obaw o stan światowej gospodarki

Warszawa, 05.09.2008 (ISB) - Piątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych zakończyła się dużymi spadkami wszystkich indeksów, w dodatku osiągniętych przy znaczących obrotach, które przekroczyły poziom 1,4 mld zł. Spadki w Warszawie to przede wszystkim efekt przecen na giełdach amerykańskich i rozczarowujących danych nt. stanu gospodarki USA.

Aktualizacja: 26.02.2017 14:07 Publikacja: 05.09.2008 19:11

"Piątek tak jak się tego wszyscy spodziewali rozpoczął się od silnego spadku na otwarciu (-1,87%) w odpowiedzi na przecenę walorów na rynku amerykańskim i azjatyckim. Podobnie sytuacja wyglądała na pozostałych rynkach europejskich. Do dzisiejszej sesji obóz byków kontrolował sytuację i utrzymywał WIG20 nad ważnym poziomem 2600-10 pkt. Dziś jednak jest już to historia i ten sam obóz znajduje się blisko 110 pkt niżej" - poinformował analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego Łukasz Janus.

Jeszcze w czwartek, pomimo tego, że na rynku dominowały spadki, ?byki' wydawały się kontrolować sytuację na parkiecie. Według Janusa nastroje pogorszyły przede wszystkim dane z USA, zwłaszcza te dotyczące rynku pracy. Jeszcze przed południem część maklerów i analityków liczyła na odbicie po publikacji danych z USA. Wtedy liczono, że będą one raczej pozytywne.

W piątek liderem spadków wśród spółek z indeksu WIG20 był KGHM. Jego walory straciły 8,65% wartości. Jednak wśród największych spółek warszawskiej giełdy na plusie dzień zakończyła tylko Agora.

"Należy zwrócić uwagę, że piątkowa przecena na warszawskim parkiecie nie ma podstaw fundamentalnych, a wyceny wielu spółek stają się coraz atrakcyjniejsze. Sektor małych i średnich spółek przez cały tydzień zachowywał się lepiej niż WIG i WIG20. Jednak trzeba pamiętać że warszawski parkiet jest mocno uzależniony od otoczenia i takie sytuacje, silne spadki mogą się jeszcze powtórzyć" - ocenił Janus.

W piątek indeks WIG 20 spadł o 4,14% do 2 503,38 pkt a WIG o 3,27% do 39 913,52 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły ponad 1,4 mld zł. (ISB)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego