Wejście Polski do strefy euro w długim okresie doprowadziłoby do zwiększenia produktu krajowego brutto Polski o około 7,5 proc.
Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Tomasza Darasa i Jana Hagemejera w ramach projektu Narodowego Banku Polskiego, dotyczącego kosztów i korzyści wejścia naszego kraju do unii walutowej. Według ekonomistów, 90 proc. wzrostu nastąpi w pierwszych 10 latach od momentu zastąpienia złotego przez euro.
Jak wyniki najnowszego badania mają się do pierwszego raportu o efektach wejścia Polski do strefy euro z 2004 roku? Wówczas bank centralny oszacował, że zamiana złotego na euro może spowodować, że w długim terminie PKB Polski będzie o 6-12 proc. wyższy niż gdyby nasz kraj nie znalazł się w unii walutowej. Roczny wpływ przyjęcia euro szacowano na 0,2-0,4 proc.
- Nowa analiza potwierdza, że bilans akcesji do strefy euro z punktu widzenia długofalowych korzyści jest pozytywny - ocenia Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku, który przygotowywał raport banku centralnego cztery lata temu. Autorzy badania zwracają uwagę, że przyjęcie wspólnej waluty doprowadzi do silnego wzrostu inwestycji w Polsce. Przyczyni się też do zwiększenia poziomu dobrobytu.
Przy tym większe korzyści odniosą osoby mniej zamożne. Dlaczego? Bogatsi będą mieli do czynienia z negatywnymi konsekwencjami spadku stopy wolnej od ryzyka - zmniejszy ona dochodowość ich oszczędności.