Dell pozbędzie się fabryk

Aktualizacja: 26.02.2017 13:17 Publikacja: 06.09.2008 06:19

Amerykański koncern chce sprzedać wszystkie swoje fabryki komputerów innej spółce, u której następnie będzie zamawiać oferowany przez siebie sprzęt - twierdzi dziennik "The Wall Street Journal".

Celem takiego posunięcia miałaby być redukcja kosztów. Informacje są nieoficjalne i Dell nie chce ich potwierdzić. - Nie komentujemy spekulacji - usłyszał "Parkiet" od rzeczników firmy w Irlandii, skąd zarządza ona działalnością w Europie.

Do tej pory Dell, drugi największy sprzedawca pecetów na świecie, wszystkie produkty ze swoim logo składa we własnych zakładach, w tym w otwartej w zeszłym roku montowni w Łodzi. Sprzedaż fabryk oznaczałaby dla firmy dużą rewolucję. W 2007 r. Dell małą już przeżył, gdy zdecydował się na wprowadzenie swoich produktów do zwykłych sklepów. Wcześniej konsumenci mogli kupić komputery Della jedynie za pośrednictwem infolinii i witryny internetowej.

Zdaniem analityków, sprzedaż montowni może się opłacić. Koncern, którym kieruje Michael Dell, mógłby skupić się na marketingu i poszerzyć ofertę. - Po tym, jak Dell odszedł od modelu sprzedaży bezpośredniej, musi on poszerzyć paletę produktów i szybciej reagować na zmiany popytu na rynku. Outsourcing produkcji do poddostawców pozwoliłby firmie na większą elastyczność - ocenia Wang Wanli, zajmujący się sektorem IT analityk z oddziału HSBC w Tajpej.

Podobnie oceniają inwestorzy. Kurs Della podskoczył w piątek o 2 proc.

Firma nie jest zbyt rentowna. Ostatnie kwartały kończyła z wynikami gorszymi od oczekiwań analityków. Sporo ją kosztowała obniżka cen, która ma pozwolić na nawiązanie walki o pozycję lidera na rynku pecetów z HP. W II kwartale Dell zwiększył sprzedaż komputerów o 21 proc., podczas gdy największy rywal o 17 proc.

Według "WSJ", Dell będzie chciał sprzedać fabryki jedynie takiemu partnerowi, od którego będzie mógł kupować potem sprzęt. Do transakcji ma dojść w ciągu 18 miesięcy. Analitycy wymieniają wśród potencjalnych kupujących m.in. firmy z Tajwanu, Hon Hai Precision Industry, Compal Electronics czy Quanta Computer, które mają już doświadczenie w produkcji komputerów na zlecenie innych firm.

Bloomberg

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy