Dell pozbędzie się fabryk

Aktualizacja: 26.02.2017 13:17 Publikacja: 06.09.2008 06:19

Amerykański koncern chce sprzedać wszystkie swoje fabryki komputerów innej spółce, u której następnie będzie zamawiać oferowany przez siebie sprzęt - twierdzi dziennik "The Wall Street Journal".

Celem takiego posunięcia miałaby być redukcja kosztów. Informacje są nieoficjalne i Dell nie chce ich potwierdzić. - Nie komentujemy spekulacji - usłyszał "Parkiet" od rzeczników firmy w Irlandii, skąd zarządza ona działalnością w Europie.

Do tej pory Dell, drugi największy sprzedawca pecetów na świecie, wszystkie produkty ze swoim logo składa we własnych zakładach, w tym w otwartej w zeszłym roku montowni w Łodzi. Sprzedaż fabryk oznaczałaby dla firmy dużą rewolucję. W 2007 r. Dell małą już przeżył, gdy zdecydował się na wprowadzenie swoich produktów do zwykłych sklepów. Wcześniej konsumenci mogli kupić komputery Della jedynie za pośrednictwem infolinii i witryny internetowej.

Zdaniem analityków, sprzedaż montowni może się opłacić. Koncern, którym kieruje Michael Dell, mógłby skupić się na marketingu i poszerzyć ofertę. - Po tym, jak Dell odszedł od modelu sprzedaży bezpośredniej, musi on poszerzyć paletę produktów i szybciej reagować na zmiany popytu na rynku. Outsourcing produkcji do poddostawców pozwoliłby firmie na większą elastyczność - ocenia Wang Wanli, zajmujący się sektorem IT analityk z oddziału HSBC w Tajpej.

Podobnie oceniają inwestorzy. Kurs Della podskoczył w piątek o 2 proc.

Firma nie jest zbyt rentowna. Ostatnie kwartały kończyła z wynikami gorszymi od oczekiwań analityków. Sporo ją kosztowała obniżka cen, która ma pozwolić na nawiązanie walki o pozycję lidera na rynku pecetów z HP. W II kwartale Dell zwiększył sprzedaż komputerów o 21 proc., podczas gdy największy rywal o 17 proc.

Według "WSJ", Dell będzie chciał sprzedać fabryki jedynie takiemu partnerowi, od którego będzie mógł kupować potem sprzęt. Do transakcji ma dojść w ciągu 18 miesięcy. Analitycy wymieniają wśród potencjalnych kupujących m.in. firmy z Tajwanu, Hon Hai Precision Industry, Compal Electronics czy Quanta Computer, które mają już doświadczenie w produkcji komputerów na zlecenie innych firm.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego