"W dniach od 5 sierpnia do 4 września 2008 r. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadził postępowanie konsultacyjne dotyczące konkursu na rezerwację częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, obejmującą kanały radiowe o szerokości 8 MHz, przeznaczone do rozprowadzania programów radiowych lub telewizyjnych na obszarze całego kraju, w standardzie DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld), w radiokomunikacyjnej służbie radiodyfuzyjnej" - czytamy w komunikacie.
Swoje stanowiska przysłali operatorzy telefonii mobilnej: PTK Centertel, PTC, Polkomtel i P4, jak również spółki medialne: TVN, Agora, Platforma Mediowa Point Group i Canal+ Cyfrowy. Urząd otrzymał też stanowiska Polskich Sieci Nadawczych, TP Emitel, UBIK Business Consulting, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, a także Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
"Dla powodzenia komercyjnego projektu DVB-H decydująca będzie atrakcyjna oferta programowa - nowe ciekawe treści audiowizualne. Stąd w interesie wszystkich uczestników rynku, oprócz retransmisji programów nadawanych tradycyjnie, jest zapewnienie dostarczycielom innych treści audiowizualnych możliwość udostępniania takich treści, specjalnie dostosowanych do potrzeb telewizji mobilnej" - czytamy w stanowisku Agory.
"Zamiar objęcia konkursem i rezerwacją częstotliwości, które są obecnie zajęte przez nadawców telewizyjnych, jest sprzeczny z przepisami prawa telekomunikacyjnego" - ocenił TVN.
"PMPG SA wyraża pogląd, iż telewizja mobilna powinna funkcjonować w taki sposób, by jak największą liczba osób mogła z niej korzystać w sposób nieograniczony - mając na myśli zarówno niski koszt dostępu do usługi, jak i sama jej dostępność terytorialna" - czytamy w opinii Platformy Mediowej Point Group.