Netia zamierza świadczyć usługi komórkowe tylko klientom biznesowym. Dlaczego?
Właśnie tak tę usługę od początku, czyli przez ostatnie 2 lata, przygotowywaliśmy. Gdybyśmy nawet chcieli ją rozszerzyć na klientów indywidualnych, to operacyjnie jesteśmy gotowi do uruchomienia usług dla biznesu. Chodzi o kwestie fakturowania, szkolenia sprzedaży itp. To także kwestia nakładów. Promocja marki wirtualnego operatora dla klientów indywidualnych dużo kosztuje.
Będziemy naszą usługę kierować głównie do średnich firm. Tego rodzaju klientów mamy kilkadziesiąt tysięcy. Chcemy rozbudowywać bazę klientów, którzy zechcą korzystać z zintegrowanych usług w sposób spokojny i stopniowy, aby nie generować istotnych strat na poziomie netto w tej części działalności. A straty netto są immanentną cechą komórkowego start-upu.
Czy w 2009 r. pojawią się jednorazowe zdarzenia, które wpłyną na wyniki?
Niczego takiego, o czym mógłbym mówić, nie widzPrzyszły rok będzie rokiem integracji Tele2, pozyskiwania klientów usług mobilnych i wdrożenia usługi telewizyjnej we współpracy z N. Myślę, że będzie to też moment przyjrzenia się naszej strukturze kosztów, tak aby systematycznie poprawiać naszą zyskowność, zarówno na poziomie EBITDA, jak i zysku netto.
Zatrudnienie może spaść?
Jesteśmy na etapie oceny wpływu przejęcia Tele2 Polska na naszą strukturę kosztów i wyniki. Szerzej o wynikach analiz będę mógł powiedzieć w październiku. Zbudowaliśmy skalę, będziemy mieć uruchomione wszystkie linie produktowe, największego konkurenta przejęliśmy, a pozostali właściwie wycofali się z aktywnego przejmowania klientów. Teraz nadszedł czas na przełożenie tego na zyskowność.
Kto się wycofał?
To widać po wynikach Dialogu czy GTS Energis. Także w wypowiedziach przedstawicieli tych firm dla prasy można się dopatrzyć większej pasywności w podejściu do walki o rynek łączy internetowych. I słusznie, bo w tym wyścigu jest istotna skala i kto ją pierwszy zdobył, ma przewagę i szansę na zyski. Nigdy nie ukrywałem, że pojedynczy produkt, w małej skali, czy BSA, czy WLR jest bardzo mało atrakcyjny pod względem marży. Gdybyśmy mieli kontynuować je przy obecnych stawkach hurtowego dostępu, to na pewno byśmy się z tego wycofali. Natomiast zdobycie skali i migracja klientów na LLU daje szansę na zyskowność tego przedsięwzięcia. Trudno mi sobie wyobrazić, jak drugi czy trzeci gracz na rynku miałby nas dogonić.
Dziękuję za rozmowę.
Słowniczek pojęć ważnych dla Netii
ARPU - średni miesięczny
przychód na użytkownika
BSA - hurtowa usługa dostępu do internetu
IPTV - usługa telewizyjna
świadczona w oparciu
o technologię internetową
LLU - hurtowa usługa dostępu do końcowego użytkownika TP, umożliwiająca m.in. Netii
świadczenie wszystkich usług
telekomunikacyjnych
WLR - hurtowa usługa
abonamentu