Krach Lehman Brothers Holdings i konieczność przejęcia Merrill Lyncha przez Bank of America zmobilizowały do działania główne banki centralne. Nasiliły się spekulacje, że na dzisiejszym posiedzeniu Federalny Komitet Otwartego Rynku amerykańskiego banku centralnego obniży główną stopę procentową wynoszącą 2 proc. Notowania kontraktów terminowych wskazywały na 88-proc. prawdopodobieństwo redukcji kosztu kredytu o 25 punktów bazowych. Argumentem na rzecz cięcia stóp może być też największy (1,1 proc.) od prawie trzech lat spadek produkcji przemysłowej w sierpniu.

Rezerwa Federalna poinformowała, że jest w bliskim kontakcie z głównymi partnerami za granicą. Fed w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys złagodził reguły, według których pożycza pieniądze bankom i o akcje rozszerzył listę instrumentów akceptowanych jako zastaw. Jednocześnie amerykański bank centralny o 25 miliardów, do 200 mld USD, zwiększył pulę pieniędzy przeznaczonych na kredyty dla dilerów obligacji skarbowych. Dziesięć banków postanowiło stworzyć specjalny fundusz dysponujący 70 miliardami dolarów na zapewnienie płynności.

Europejski Bank Centralny przeprowadził wczoraj operację na rynku pieniężnym, pożyczając bankom 30 miliardów euro, podczas kiedy popyt na jednodniowe kredyty był trzykrotnie większy. Bank Anglii zasilił system bankowy 5 miliardami funtów pożyczonymi na trzy dni, zaś złożone oferty opiewały na prawie 25 mld GBP. Także Bank Narodowy Szwajcarii zdecydował się na przeprowadzenie operacji łagodzącej napięcia w systemie. Ludowy Bank Chin po raz pierwszy od 6 lat obniżył stopy. Jednocześnie bankom zmniejszył rezerwy obo-

wiązkowe.

bloomberg, reuters