Odwrót od surowców po plajcie Lehmana

Aktualizacja: 26.02.2017 13:11 Publikacja: 16.09.2008 05:56

Rynek surowców nie pozostał wczoraj odporny na zamieszanie w branży bankowej. Inwestorzy doszli do wniosku, że skoro kryzys kredytowy trwa w najlepsze - a o tym właśnie świadczy plajta Lehman Brothers i sprzedaż Merrill Lynch - to gospodarkę amerykańską i światową czekają kolejne trudne chwile. To z kolei może oznaczać mniejszy popyt na ropę naftową czy miedź. Stąd wczorajszy spadek surowcowego indeksu CRB Futures nawet o 2,4 procent.

Indeks tym samym wymazał resztę tegorocznego wzrostu i był już na minusie względem końca 2007 r.

Najbardziej taniała miedź, którą przeceniono w Nowym Jorku o blisko 9 proc. Kosztowała 3,11 USD za funt (niespełna 6850 USD za tonę), w porównaniu z rekordowymi 4,26 USD na początku maja.

Na rynku ropy naftowej jej notowania w Nowym Jorku spadały przejściowo o 7 proc., do 94,1 USD, czyli poziomu najniższego od lutego. Później cena odbiła się do 96,7 USD. Do sprzedaży zachęcały inwestorów nie tylko spekulacje na temat kondycji gospodarek, ale i fakt uchronienia przed zniszczeniami instalacji w Zatoce Meksykańskiej po przejściu huraganu Ike.

Na fali wyprzedaży taniały wczoraj także zboża, żywiec i towary spożywcze, takie jak cukier.

W pewnym momencie wśród dziewiętnastu surowców z CRB Futures wzrost wykazywały jedynie notowania złota i srebra. Złoty kruszec drożał na rynku Comex w Nowym Jorku nawet o 3,3 proc. i kosztował 789,5 USD za uncję. Zwykle tak jest, że inwestorzy poszukują bardzo bezpiecznych inwestycji w czasie kryzysów i nie inaczej mogło być wczoraj.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego