PGNiG może wejść kapitałowo w projekt zgazowywania węgla

Warszawa, 24.10.2008 (ISB) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie wyklucza, że zaangażuje się kapitałowo w projekt zgazowywania węgla, który planują Zakłady Azotowe Puławy i ich partner w przedsięwzięciu - Kopalnia Węgla Kamiennego Bogdanka, wynika z piątkowej wypowiedzi prezesa Michała Szubskiego.

Aktualizacja: 27.02.2017 05:43 Publikacja: 24.10.2008 15:21

"Jeżeli byłyby powoływane spółki celowe, to nie można wykluczyć udziału kapitałowego PGNiG" - powiedział Szubski podczas spotkania z dziennikarzami. Dodał, że ostateczne decyzje o udziale PGNiG w przedsięwzięciu pojawią się po zakończeniu przygotowywania przez Pulawy "feasibility study" dotyczącego wykonalności tego projektu i jego opłacalności.

Szubski podkreślił, że PGNiG może się zaangażować w projekt w kilku płaszczyznach, m.in. jako partner technologiczny w samym procesie zgazowywania węgla pochodzącego z Bogdanki. "Rozpatrujemy też propozycje Puław dotyczące budowy elektrowni gazowej" - powiedział, dodając, że jest jeszcze do rozstrzygnięcia kilka kwestii, m.in. dotyczące wykorzystania gazu ziemnego i syntetycznego.

Na początku września prezes ZAP Paweł Jarczewski informował agencję ISB, że Puławy chcą wybrać doradcę do spraw finansowania projektu zgazowania węgla w ciągu dwóch miesięcy, a najdalej - do końca roku.

Na razie nie wiadomo, czy projekt będzie realizowany przez spółkę celową, czy w inny sposób. Ma się to okazać dopiero po analizach.

Jarczewski powiedział wtedy, że koszt projektu zgazowania - razem z instalacją produkcyjną - wyniósłby ponad 5 mld zł.

W połowie czerwca prezes ZAP informował, że Puławy i ich partner w projekcie, Bogdanka, mogą zawiązać spółkę celową do realizacji projektu zgazowania węgla. Jest to jeden z wariantów prowadzenia przedsięwzięcia. Obydwie spółki w połowie czerwca 2007 roku podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały współpracę w zakresie przetwórstwa węgla na cele chemiczne i energetyczne. Ramy czasowe realizacji projektu są określone na ok. 5 lat.

Projekt zgazowania węgla jest jednym z ważniejszych projektów ujętych w nowej strategii biznesowej ZA Puławy na lata 2007-2017 i ma umożliwić firmie realizację założonej w strategii dywersyfikacji surowcowej. (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego