PGNiG oczekuje od firm energetycznych deklaracji odbioru gazu do planowanych elektrowni

Warszawa, 24.10.2008 (ISB) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce uzyskać od firm energetycznych, które planują budowę w Polsce bloków parowo-gazowych w Polsce, aby zadeklarowały do końca I kw. 2009 roku, ile mocy opalanych gazem zamierzają uruchomić i ile paliwa będą potrzebowały, poinformował w piątek prezes spółki Michał Szubski.

Aktualizacja: 27.02.2017 05:43 Publikacja: 24.10.2008 16:22

"W pierwszym kwartale przyszłego roku chcemy zakończyć negocjacje z grupami energetycznymi jakie projekty [w dziedzinie elektrowni gazowych - przyp. ISB] chcą zrealizować, aby zbilansować zapotrzebowanie elektroenergetyki na paliwo gazowe w perspektywie 2015-2018 i pod to przygotować bilans gazu, do którego dostosujemy kierunki jego dostaw" - powiedział Szubski podczas spotkania z dziennikarzami.

Dodał, że liczy na podpisanie wiążących porozumień, kto i jakie ilości gazu chce odbierać w przyszłości, z sankcjami za brak odbioru.

Według wstępnych deklaracji firm energetycznych mogłyby one wybudować w Polsce nawet 7 tys. MW na gaz. "Budzi to jednak nasz brak wiary. Wydaje się, że realna jest budowa 3-4 tys. MW w perspektywie 7-10 lat" - powiedział.

Prezes poinformował, że PGNiG nie wyklucza żadnego wariantu swojego udziału w projektach energetycznych - wejścia kapitałowego do projektu budowy bloku opalanego gazem, albo występowania w roli dostawcy paliwa gazowego. "Przygotowujemy obecnie studium zasad udziału PGNiG w projektach energetycznych" - podkreślił.

Dodał, że w związku z obecną sytuacją na rynkach finansowych wydaje się, że bardziej oczekiwany będzie bezpośredni, kapitałowy udział PGNiG w projektach, niż tylko jako dostawcy paliwa.

O planach budowy elektrowni/elektrociepłowni gazowych informował m.in. zagraniczne koncerny energetyczne takie jak CEZ, EDF, Electrabel, RWE oraz polskie Energa, PGE i Tauron. Budowę bloków na gaz planują też firmy z poza branży KGHM i ZA Puławy. (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego