Najbogatsi ludzie świata

Forbes opublikował listę najbogatszych ludzi na świecie. W gronie miliarderów znalazło się 1210 osób. Drugi rok z rzędu pierwszą pozycje zajął Carlos Slim

Aktualizacja: 27.02.2017 01:01 Publikacja: 10.03.2011 11:26

Najbogatszym człowiekiem na świecie pozostaje drugi rok z rzędu Carlos Slim Helu, 71-letni meksykańs

Najbogatszym człowiekiem na świecie pozostaje drugi rok z rzędu Carlos Slim Helu, 71-letni meksykański potentat telekomunikacyjny.

Foto: AFP

Tegoroczne wyniki są rekordowe – liczba miliarderów w 2010 wzrosła o 214 osób. W tej chwili na świecie życie 1 210 osób zarządzających majątkiem powyżej jednego miliarda dolarów. Łączna wartość netto ich majątków to 4,5 bilionów dolarów.

Najbogatszym człowiekiem na świecie pozostaje drugi rok z rzędu Carlos Slim Helu, 71-letni meksykański potentat telekomunikacyjny. Jego majątek to 74 miliardy dolarów. Bill Gates znalazł się na drugiej pozycji z majątkiem 56 miliardów dolarów na koncie.

Spośród Polaków na liście Forbesa znaleźli się Michał Sołowow (1,9 mld dolarów), inwestor strategiczny w czterech dużych notowanych na giełdzie spółkach: Cersanit, Barlinek, Synthos i Echo Investment. Na 595 pozycji uplasował się Leszek Czarnecki, największy z akcjonariuszy Getin Holding i spółki LC Corp, z majątkiem 2 mld. Na 2,4 mld dolarów szacowany jest majątek Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela m.in.: Invest Banku i Cyfrowego Polsatu. Jan Kulczyk zajmuje 440 pozycję z majątkiem 2,6 mld dolarów i jest pierwszym Polakiem na liście.

[srodtytul]Poniżej pierwsza dziesiątka najzamożniejszych ludzi globu.[/srodtytul]

[li][b]1. Carlos Slim - 74 mld dol.[/b][/li]

Meksykański przedsiębiorca, magnat telekomunikacyjny. Właściciel Movil, największego operatora komórkowego w Ameryce Łacińskiej. Jest synem emigrantów z Libanu. W jego portfelu oprócz Movil znajdują się przedsiębiorstwa z wielu sektorów, również banki. Ostatnio próbuje swych sił również w branży medialnej.

[li][b]2. Bill Gates - 56 mld dol.[/b][/li]

Amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft.

[li][b]3. Warren Buffett - 50 mld dol.[/b][/li]

Amerykański inwestor giełdowy. Jest większościowym udziałowcem kompanii ubezpieczeniowej i inwestycyjnej Berkshire Hathaway.

[li][b]4. Bernard Arnault - 41 mld dol.[/b][/li]

Francuski biznesmen, prezes grupy luksusowych marek LVMH. Do LVMH należą między innymi marki Louis Vuitton, Kenzo, Christian Dior, Givenchy, TAG Heuer, Hublot, Belvedere, Hennessy, Moët & Chandon.

[li][b]5. Larry Ellison - 39,5 mld dol.[/b][/li]

Założyciel i prezes firmy produkującej oprogramowanie do obsługi baz danych, Oracle Corporation

[li][b]6. Lakshmi Mittal - 31,1 mld dol.[/b][/li]

Biznesmen indyjskiego pochodzenia, działający w branży przemysłowej. Jest prezesem ArcelorMittal, największego na świecie producenta stali.

[li][b]7. Amancio Ortega - 31 mld dol.[/b][/li]

Najbogatszy Hiszpan. Współzałożyciel firmy Zara.

[li][b]8. Eike Batista - 30 mld dol.[/b][/li]

Brazylijski przedsiębiorca. Szef spółki wydobywczej EBX-Holding.

[li][b]9. Mukesh Ambani - 27 mld dol.[/b][/li]

Indyjski przedsiębiorca. Właściciele firmy Reliance Industries Limited która posiada dwie wielkie rafinerie.

[li][b]10. Christy Walton - 26,5 mld dol.[/b][/li]

Fortunę odziedziczyła po zmarłym mężu Johnie Thomasie Waltonie, który był synem twórcy jednej z największych firm świata – sieci sklepów Wal-Mart.

Poza pierwszą dziesiątką na 11. miejscu znalazł się najbogatszy Chińczyk (z Hongkongu) - Li Ka-shing z majątkeim 26 mld dol. Najbardziej tajemniczy miliarder, którego zdjęcia nie udało się Forbesowi zdobyć, to Niemiec Karl Albrecht (25,5 mld dol.) na 12 miejscu, właściciel sieci marketów Aldi. Najbogatszy Rosjanin Władimir Lisin (24 mld dol.) jest na 14 miejscu. Kraje z największą liczbą bogaczy to USA (413, wzrost o 6 proc. i majątek 1,5 bln dol.), Chiny (115, wzrost aż o 47 proc.) i Rosja (101, wzrost o 30 proc.).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego