– Kwietniowy wzrost wartości aktywów wynikał wyłącznie z dodatnich stóp zwrotu, ponieważ saldo wpłat i wypłat było na niewielkim minusie – głosi opublikowany wczoraj raport.
W kwietniu indeks WIG wzrósł o 2,6 proc. W efekcie posiadacze jednostek funduszy akcji polskich uniwersalnych zarobili średnio 1,8 proc. Uwzględniając napływ nowych środków, aktywa akcyjnych funduszy wzrosły o 2,3 proc., do 33,66 mld zł. Najszybciej rosły środki zgromadzone w funduszach akcji zagranicznych (o 2,9 proc.), w efekcie czego ich wartość przekroczyła 7 mld zł.
Dobra koniunktura na giełdzie sprawiła, że po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy nastąpił odpływ od postrzeganych obecnie jako mniej atrakcyjne funduszy pieniężnych i gotówkowych (ich aktywa spadły przez miesiąc o 0,3 proc., do 16,92 mld zł).
Spadały także aktywa funduszy ochrony kapitału, w których akcje stanowią mniejszą część portfela (w sumie ich aktywa stopniały w kwietniu o 0,7 proc., do 3,37 mld zł).
Pierwszą trójkę największych pod względem aktywów instytucji tworzą Pioneer Pekao TFI, zarządzający 17,7 miliarda złotych, Aviva Investors Poland TFI i ING TFI, których portfele opiewają na odpowiednio 11,9 miliarda i 10,5 miliarda złotych.