W maju najwięcej nowych klientów przybyło funduszom AXA i PKO BP Bankowy, podobnie jak w lutowej sesji transferowej. AXA w ostatnich latach prowadzi aktywną politykę akwizycyjną. Jej celem był milion klientów. Osiągnęła go jednak przed ostatnim transferem. Od początku roku liczba jego klientów zwiększyła się o prawie 53 tys. Kolejnego za nim PKO BP Bankowy o prawie 30?tys.
Od przyszłego roku ma obowiązywać zakaz akwizycji do funduszy emerytalnych. Reguluje to nowelizacja prawa, która weszła w życie 1 maja. To może oznaczać, zdaniem ekspertów, że liczba transferów będzie się zwiększać. W tym roku odbędą się jeszcze dwie sesje transferowe: w sierpniu oraz listopadzie.
– Spodziewam się, że dynamika spadnie w kolejnych miesiącach. Nie zakładamy aktywizowania działań akwizycyjnych do końca roku. Nasz cel został osiągnięty. Skupiamy się na dostosowaniu działalności do aktualnych warunków. To, czy będziemy wciąż numerem jeden, będzie zależeć od konkurencji – mówi Robert Garnczarek, prezes AXA PTE.
Dodatnie saldo transferów (więcej osób przystąpiło do funduszu, niż go opuściło) w maju miały także OFE: Aegon, Generali, Nordea i Amplico. W porównaniu z wynikami lutowej sesji transferowej bardziej aktywne w zabieraniu klientów konkurencji były w ostatnim czasie Aegon i Nordea. Ten ostatni fundusz jakiś czas temu deklarował, że chce mieć 900 tys. uczestników. Obecnie ma ich ponad 884 tys.
Wpływ na wzrost liczby transferów może mieć nie tylko zakaz akwizycji, ale także brak opłaty za zmianę OFE. Obecnie bez względu na staż członkowski można zmienić fundusz bez ponoszenia z tego tytułu kosztów. Ta zasada obowiązuje od maja. k.o.