Nadzór wziął pod uwagę okres od marca 2008 r. do marca 2011 r. W tym czasie udział funduszy emerytalnych w kapitalizacji GPW (spółki krajowe i zagraniczne) wzrósł z 4,8 do 9,9 proc. Udział OFE w wartości akcji w wolnym obrocie zwiększył się z 9,9 do 19,4 proc.
Szczególnie silna jest pozycja OFE w spółkach krajowych. Udział w ich kapitalizacji wyniósł na koniec marca tego roku 14 proc. (wzrost z 9,4 proc.), a udział we free float 31,6 proc. (wzrost z 23,1 proc.).
W analizowanych trzech latach średni udział OFE w obrotach rynku giełdowego kształtował się na poziomie około 6,8 proc. Ale w końcówce 2010 r. i na początku obecnego roku udział funduszy w obrotach wyraźnie wzrósł (średnio do nawet 12 proc.).
Według zarządzających OFE zwiększony udział w obrotach giełdy może wynikać z tego, że zwiększa się liczba płynnych spółek. Poza tym zapowiadana m.in. przez Skarb Państwa sprzedaż pakietów akcji, np. PKO BO jesienią, może powodować większą chęć przebudowy portfela.
Przez trzy lata fundusze znacznie więcej zarobiły na obligacjach skarbowych niż akcjach. Stopa zwrotu z portfela akcyjnego wyniosła 3,9 proc. (więcej niż głównych indeksów giełdowych WIG i WIG20 w tym okresie), a z dłużnego 19,3 proc. (słabiej od indeksu obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu).