KNF: Nadzorowi chodziło o skuteczne działania

Kolejne fundusze emerytalne opublikowały w czwartek korektę wartości jednostek rozrachunkowych na dzień 30 września. Powodem jest interwencja Komisji Nadzoru Finansowego.

Aktualizacja: 24.02.2017 06:14 Publikacja: 14.10.2011 02:18

KNF: Nadzorowi chodziło o skuteczne działania

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier dm Dariusz Majgier

 

Z naszych informacji wynika, że doszło do sztucznego zawyżenia wartości jednostki OFE Polsat. Stało się to dzięki istotnemu skokowi kursów mało płynnych akcji kilku spółek z jego portfela. Chodzi m.in. o Dębicę, Kruszwicę, Mispol, Sygnity, Koelnera i Mondi Świecie.

Dotychczas nadzór nie chciał wypowiadać się na ten temat. Informował jedynie, że trwa weryfikacja wycen. Wczoraj jednak KNF przyznała, że spotyka się z prezesami wszystkich PTE. – Powstało pytanie, czy wyceny akcji kilku spółek na 30 września, a przez to wartości jednostek przekazane przez PTE, były właściwe. Każdy fundusz został potraktowany przez KNF tak samo – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. Jak dodaje, urząd prowadzi dzienny monitoring inwestycji OFE, więc ma pełen ogląd sytuacji.

Nie odpowiada jednak na pytanie, czy chodziło o tzw. window dressing, czyli poprawianie?stopy zwrotu na koniec miesiąca lub kwartału, i czy wcześniej dochodziło do takich sytuacji.

Zdaniem zarządzających ta sprawa nie powinna zakończyć się jedynie na interwencji nadzorcy. Nawet jeśli za tymi transakcjami nie stoi bezpośrednio fundusz Polsat i nie będzie można udowodnić jego roli, konsekwencje powinny ponieść instytucje, które doprowadziły do manipulowania kursami spółek giełdowych.

– Oczywiście, może być tak, że za tymi transakcjami stały osoby prywatne. Jeśli jednak w grę wchodzą jakieś instytucje, to karygodne jest, że operacje dokonywane były pieniędzmi ich klientów – mówi jeden z zarządzających.

Jak w przyszłości można uchronić się przed takimi sytuacjami? – Jeśli chodzi o pomysły systemowe, to wiadomo, że przy okazji prac zespołu ministra Michała Boniego trwa dyskusja o benchmarku zewnętrznym. W krótszym terminie warto ewentualnie rozmawiać o zmianie rozporządzenia Rady Ministrów o zasadach ustalania trzyletniej stopy zwrotu OFE – mówi Łukasz Dajnowicz. – Z naszej strony ważne jest skuteczne załatwienie sprawy, a nie „machanie szabelką" – dodaje.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego