Obecny spadek wynika z obniżenia się wartości wskaźnika ocen bieżących (z 27,5 do 26,2), indeks prognoz praktycznie pozostał na niezmienionym poziomie (40,9).- wynika z comiesiecznego sondażu TNS Pentor, na zlecenie Związku Banków Polskich.

W przeszło połowie placówek nie odnotowano zmiany oceny sytuacji finansowej w stosunku do poprzedniego miesiąca, w co trzeciej wystąpiła poprawa. Łagodny spadek ocen bieżących (zmiana o 2,2 punktu) został pogłębiony przez wyraźny spadek wartości indeksu prognoz (o 5,2 punktu).

Na rynkach depozytowych nie odnotowano większych zmian i w najbliższym czasie oczekuje się utrzymania dotychczasowych kierunków zmian. Spadki dotyczą tylko segmentu firm, w którym nastąpiło obniżenie popytu na depozyty terminowe (złotowe i walutowe). Przewiduje się, że w przyszłości klienci korporacyjni będą także mniej zainteresowani depozytami złotowymi bieżącymi. Bankowcy spodziewają się w nadchodzącym kwartale większego zainteresowania klientów – przede wszystkim indywidualnych – depozytami złotowymi terminowymi.

Ostatnie wzrosty na rynkach kredytowych nie były trwałe. Obecnie nastąpiła korekta ocen skali akcji kredytowej  na większości rynków (spadki są większe w segmencie firm). Stały okazał się tylko popyt firm na kredyty o wartości poniżej miliona euro. Wzrósł natomiast popyt klientów indywidualnych na kredyty mieszkaniowe – podał TNS Pentor.