Mniej kredytów hipotecznych

W III kwartale 2011 roku banki udzieliły 59,5 tys. kredytów hipotecznych na kwotę 12,8 mld zł, co oznacza spadek o ponad 4?proc. w stosunku do poprzedniego kwartału – wynika z raportu AMRON, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Aktualizacja: 24.02.2017 03:08 Publikacja: 25.11.2011 01:25

Mniej kredytów hipotecznych

Foto: GG Parkiet

 

– Wyniki III kwartału pokazują, że spełnił się mało optymistyczny scenariusz. Wprowadzenie rekomendacji S, przy jednoczesnej likwidacji programu „Rodzina na swoim" i niepewności na rynkach zahamowało akcję kredytową. Stąd niższe wyniki niż w poprzednim kwartale i w III kwartale zeszłego roku – uważa Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości przy ZBP. Co gorsza, w kolejnych miesiącach negatywne efekty mogą się jeszcze pogłębiać, bo Polacy będą odkładać decyzje o zakupie mieszkania – dodaje.

Utrzymuje się wysoki udział kredytów udzielanych w walucie krajowej. W III kwartale stanowiły one ponad 78 proc. ogólnej wartości, udział kredytów w euro wynosił ponad 11 proc., a we franku szwajcarskim ponad 9 proc.

Eksperci ZBP?przewidują, że w kolejnych miesiącach udział waluty krajowej będzie nadal rósł, a popularności kredytów złotowych będzie sprzyjała nie tylko rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, ale także wahania kursów walutowych.

Ponad połowa, bo 52,2 proc., to kredyty udzielane przy LtV (kwota kredytu do wartości?nieruchomości) powyżej 80?proc.

Całkowita kwota zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wyniosła na koniec III kwartału 307,2 mld zł.

Pengab w dół

W porównaniu z zeszłym miesiącem w listopadzie wyraźnie spadła wartość indeksu koniunktury bankowej Pengab: z 33,5 do 28,3 pkt, tym samym wskaźnik powrócił do stanu z lipca. Niekorzystna zmiana?wynika z pogorszenia się oczekiwań dotyczących koniunktury (wskaźnik prognoz spadł z 40,9 do 31 pkt, czyli o 9,9 pkt, jest to najniższa wartość od września 2009 roku).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego