Fundusz Zagraniczne Fundusze Akcyjne przestanie istnieć, a jego uczestnicy staną się automatycznie inwestorami Funduszy Zagranicznych.
- Staramy się aby oferta produktowa była przejrzysta i niosła wartość dla inwestorów. Połączyliśmy dwa fundusze o podobnej konstrukcji (fundusze funduszy), które de facto nie cieszyły się popularnością wśród klientów – tłumaczy Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao Investment Management.
Pioneer już raz łączył fundusze w tym roku. W październiku Pioneer Obligacji Dolarowych Plus wchłonął Pioneer Obligacji Dolarowych.
Oba fundusze – Zagraniczne Fundusze Akcyjne i Fundusze Zagraniczne - zarządzały aktywami nieprzekraczającymi 10 mln zł. Prawdopodobnie były po prostu nieopłacalne dla towarzystwa, które za zarządzanie Funduszami Zagranicznymi pobiera opłatę w wysokości 3 proc. od wartości aktywów w skali roku.
Zlikwidowany fundusz inwestował w jednostki uczestnictwa zagranicznych funduszy akcji. Fundusze Zagraniczne, również inwestuje w podobny sposób, jednak większą część jego portfela stanowią inwestycje o charakterze dłużnym, przez co może się okazać lepszą – bo bezpieczniejszą - inwestycją w najbliższym czasie.