Od marca resort zmieni parametry obligacji czteroletnich i 10- letnich. W przypadku tych pierwszych obniżona zostanie o 25 pkt bazowych (z 2,5 proc. do 2,25 proc.) stała marża dodawana do inflacji w drugim, trzecim i czwartym roku trwania inwestycji, podwyższone natomiast z 5,25 proc. do 5,5 proc. oprocentowanie w pierwszym roku. W przypadku 10-latek marża dodawana do wskaźnika inflacji po pierwszym roku także zmniejszy się o 25 pb (do 2,75 proc.). Oprocentowanie w pierwszym?roku wzrośnie natomiast?do 6,5 proc. z 6 proc. dotychczas.
Zyski większe na początku
– Znaczny spadek rentowności obligacji na rynku hurtowym, szczególnie średnio i długoterminowych, spowodował, że obligacje detaliczne w styczniu mają znacznie wyższą dochodowość od obligacji sprzedawanych największym inwestorom. Skorygowaliśmy więc parametry obligacji detalicznych, dostosowując je do warunków rynku hurtowego – wyjaśnia Piotr Marczak, dyrektor departamentu długu w Ministerstwie Finansów.
Jego zdaniem, obniżka stałej marży zneutralizowana podwyższeniem oprocentowania w pierwszym roku powoduje, że skala promocji obligacji detalicznych „nie przekracza racjonalnych, z punktu widzenia kosztów obsługi długu, poziomów". Oprocentowanie obligacji dwu- i trzyletnich w marcu pozostanie na poziomach z lutego (odpowiednio 4,75 proc. i 5,01 proc.).
Konkurencja dla lokat?
W?lutym resort zachęcał inwestorów indywidualnych do kupowania obligacji skarbowych, podwyższając oprocentowanie wszystkich serii obligacji i organizując szeroką kampanię promocyjną w mediach. Czy pomogło to sprzedaży? – Do około połowy lutego sprzedaliśmy więcej obligacji niż w całym styczniu oraz tyle samo co w całym lutym poprzedniego roku – informuje przedstawiciel resortu finansów.
Zdaniem analityków, podwyższanie oprocentowania obligacji detalicznych może być próbą zaproponowania przez resort konkurencji dla innych bezpiecznych form oszczędzania – lokat bankowych czy funduszy dłużnych. Wcześniejsze wyjście z inwestycji w papiery skarbowe wciąż jest jednak kosztowne i utrudnione. MF przygotowuje pewne ułatwienia. – Prace w tym zakresie wkrótce powinny się zakończyć – zapowiada Marczak.