Batalia o obniżenie opłat interchange trwała kilka lat, a powołany jesienią 2011r. zespół, składający się z uczestników obrotu (banków, przedstawicieli sieci handlowych, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczej Visa), wynegocjował porozumienie.
– Rada z satysfakcją przyjęła informację, że program został zaakceptowany przez większość członków zespołu roboczego ds. opłaty interchange. Propozycje działań dają szansę na zawarcie rynkowego kompromisu o charakterze nieregulacyjnym między głównymi uczestnikami funkcjonujących w Polsce systemów kartowych – podał NBP w komunikacie.
Organizacje płatnicze powinny do końca maja podjąć decyzję w sprawie wprowadzenia oficjalnej, wiążącej deklaracji dotyczącej obniżki opłaty (decyzja o obniżeniu opłaty ma zapaść najpóźniej we wrześniu). Niższe stawki mają zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.
W pracach zespołu nie uczestniczyła jednak druga organizacja płatnicza – MasterCard – a Visa uzależnia swoją decyzję od tego, czy na obniżki zgodzi się główny konkurent.
W Polsce opłaty są dziś dwukrotnie wyższe niż średnia w krajach Unii Europejskiej, a ośmiokrotnie wyższe niż na Węgrzech czy w Finlandii.