Indeks PMI dla przemysłu, jaki wspólnie publikuje Markit Economics oraz bank HSBC (wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego), spadł w tym miesiącu o 0,9 pkt do 49,2 pkt z 50,1 pkt w marcu, wynika z danych opublikowanych 2 maja. To najgorszy wynik od grudnia 2011 roku.
Po neutralnym trendzie zarejestrowanym w dwóch poprzednich miesiącach, najnowszy odczyt wskaźnika zasygnalizował pogorszenie ogólnych warunków w polskim sektorze przemysłowym. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wskaźnik PMI odnotował wartość poniżej neutralnego poziomu 50,0 trzykrotnie.
Dane okazały się nieco gorsze od rynkowych oczekiwań. Prognozy ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera kształtowały się w przedziale od 48,3 pkt. do 58,8 pkt., przy medianie na poziomie 49,5 pkt.
- Najnowsze wyniki badań polskiego sektora przemysłowego przeprowadzane przez Markit dla HSBC wskazały na ogólne pogorszenie warunków w tym sektorze w kwietniu, co nastąpiło po stagnacji zarejestrowanej w dwóch poprzednich miesiącach. HSBC PMI® Polskiego Sektora Przemysłowego, złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego spadł z marcowego poziomu 50.1 i ukształtował się na poziomie 49.2 - czytamy w raporcie.
Markit podał, że w kwietniu ograniczenie liczby nowych zamówień wpłynął na pogorszenie warunków gospodarczych w sektorze. Liczba nowych zamówień spada nieprzerwanie od trzech miesięcy, a najnowszy spadek był największy od czerwca 2009 roku. Popyt z rynków zagranicznych także pozostał słaby, na co wskazał spadek liczby nowych zamówień eksportowych. W ciągu ostatnich jedenastu miesięcy liczba nowych zamówień z rynków eksportowych spadła aż dziewięciokrotnie.