– Informacja dotycząca trzyletnich wyników OFE, którą publikuje Komisja Nadzoru Finansowego, podobnie jak informacja o stopach zwrotu, niewiele mówi klientom – twierdzi Ewa Lewicka, szefowa Izby.
Od września 1999 r. do końca marca 2012 r. fundusze emerytalne wypracowały realną stopę zwrotu (po odjęciu inflacji) na poziomie 97,1 proc.
– Funduszom emerytalnym przypisywana jest często niska efektywność – podkreślała Ewa Lewicka. – W okresie 12 lat średnia stopa zwrotu OFE była o ponad 2 pkt proc. wyższa od inflacji. W przypadku najlepszego funduszu jest to około 2,5 pkt. proc. To całkiem dobry wynik, mimo dużego globalnego kryzysu – dodała. Średnia roczna inflacja w tym okresie wynosi bowiem 3,57 proc.
Od września 1999 r. do końca marca 2012 r. zysk w złotówkach wypracowany dla członków przez wszystkie fundusze emerytalne wyniósł 59 mld zł.
Według wyliczeń Izby fundusze emerytalne wypadają lepiej na tle zbliżonych do nich strategii inwestowania funduszy inwestycyjnych stabilnego wzrostu, ale także w porównaniu z rynkami międzynarodowymi.