W ciągu ostatnich dni wierzyciele PBG, w tym fundusze inwestycyjne, wzywają spółkę do natychmiastowej spłaty obligacji wraz z należnymi odsetkami. Jakie to ma znaczenie, skoro w ubiegłą środę sąd w Poznaniu ogłosił upadłość układową PBG, a fundusze wchodzą do układu?
Wierzyciel wierzycielowi nierówny
– Jeżeli wierzytelności wynikające z obligacji wchodzą do układu, to wezwanie do natychmiastowej spłaty ma tylko znaczenie formalne, w związku z tym, że nastąpił tzw. default. W razie zatwierdzenia układu, wierzytelności te będą spłacane zgodnie z warunkami układu – tłumaczy dr Mateusz Rodzynkiewicz z kancelarii Oleś & Rodzynkiewicz Radcowie Prawni.
– Jeżeli natomiast wierzytelności nie wchodzą do układu, co dotyczy w szczególności wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie, to mimo otwarcia postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu, tacy wierzyciele nadal mogą prowadzić egzekucję – wyjaśnia Rodzynkiewicz.
PBG zapewnia, że całość zadłużenia spółki wchodzi do układu, teoretycznie więc uczestnicy funduszy nie powinni się obawiać, że duże instytucje, np. banki, będą dążyły do przekształcenia upadłości układowej w likwidacyjną.
Dla uczestników tych funduszy, które odpisały 50 proc. wartości obligacji PBG, mogłoby to oznaczać, że rzeczywista strata będzie mniejsza – wyniosłaby 31?proc. wartości papierów.