Polenergia dopięła finansowanie morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Dwa dni po publikacji informacji o podjęciu informacji o decyzji inwestycyjnej dla dwóch morskich farm wiatrowych, Polenergia przekazała informację o zawarciu długo oczekiwanej umowy na sfinansowanie budowy morskich farm wiatrowych.

Publikacja: 21.05.2025 09:25

Polenergia dopięła finansowanie morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Foto: Adobe Stock

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II oraz Bałtyk III realizowane razem z norweskim Equinorem, uzyskają finansowanie w formule finansowania projektowego na poniesione nakłady w wysokości po ok. 2,9 mld euro. Raport w tej sprawie został opublikowany dwa dni po podjęciu finalnej decyzji inwestycyjnej w formie giełdowego raportu jako „opóźnionej informacji poufnej”.

Czytaj więcej

Polenergia i Equinor z decyzją inwestycyjną dla wiatraków na morzu

Wartość projektu

Jak wynika z podjętej w poniedziałek 19 maja finalnej decyzji inwestycyjnej koszt projektu dwóch farm o mocy łącznej 1,44 GW wyniesie 27 mld zł.

Okres finansowania obejmuje okres budowy oraz kolejne 22 lata. Umowy zostały podpisane z konsorcjum ok. trzydziestu polskich i zagranicznych instytucji finansowych. Kredyt zostanie uruchomiony po spełnieniu standardowych warunków zawieszających.

Polenergia odpowiada za wniesienie wkładu w wysokości ok. 145 mln euro, który powinien być wpłacony na dedykowane rachunki bankowe spółki w pełnej wysokości przed pierwszą wypłatą kredytów. Zwalnianie środków z rachunków depozytowych w celu sfinansowania przez Polenergię wkładu własnego będzie rozłożone w czasie do 2028 r.

Bankowe warunki

W przypadku przekroczenia kosztów projektu lub niższych od zakładanych przepływów pieniężnych w okresie rozruchu projektów spółka może być zobowiązana do wniesienia dodatkowego wkładu kapitałowego w wysokości nieprzekraczającej 280 mln euro. W tym zakresie zobowiązanie będzie zabezpieczone gwarancjami bankowymi wystawionymi na zlecenie spółki oraz gwarancją korporacyjną.

Zgodnie z umowami, spółki projektowe będą miały możliwość wykorzystania dodatkowych oraz rezerwowych linii kredytowych w łącznej wysokości ok. 230 mln euro w przypadku MFW Bałtyk II oraz ok. 240 mln euro w przypadku MFW Bałtyk III.

Oprocentowanie finansowania project finance kalkulowane będzie na bazie zmiennych stóp procentowych opartych na EURIBOR lub WIBOR, powiększonych o odpowiednie marże.

Spłata finansowania project finance oparta będzie na przyszłych przepływach pieniężnych generowanych przez projekty MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III.

Energetyka
Węgiel broni się przed utratą pierwszeństwa
Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Energetyka
Strategia PGE do 2035 r. przewiduje łączne wydatki inwestycyjne rzędu 235 mld zł
Energetyka
Dariusz Marzec, prezes PGE: 235 mld zł na inwestycje. Większość trafi do polskich firm
Energetyka
Wiatrowe wątpliwości na lądzie i nadzieje na morzu
Energetyka
Energetyka puchnie. Cisza przed burzą?