Wynik ten może rozczarowywać, tym bardziej że w analogicznym okresie rok wcześniej średnia stopa zwrotu wyniosła 4,88 proc. W całym I półroczu zakończyło się 312 produktów. Z tego tylko 125 przyniosło inwestorom zysk. W przypadku 154 inwestycji gracze otrzymali zwrot zainwestowanego kapitału. Stratą zakończyły się 33 produkty.
Jak podkreśla Marcin Krasoń, analityk Open Finance, wyniki struktur są pochodną tego, co dzieje się na światowych rynkach. – Gdy spadają notowania giełdowe na całym świecie (szczególnie WIG20), struktury też nie zarabiają, bo to WIG20 jest w czołówce najpopularniejszych instrumentów bazowych na polskim rynku. Swój blask traci również złoto, którego notowania od jesieni ubiegłego roku częściej spadają niż rosną. Tu akurat inwestorów ratują wcześniejsze zwyżki, jeśli ktoś rozpoczął inwestycję przed połową 2011 r., nadal ma szansę na zyski – tłumaczy Krasoń.
Rzeczywiście, z zakończonych w I półroczu produktów najlepiej dało się zarobić na tych opartych na złocie. Z pięciu inwestycji wszystkie przyniosły inwestorom zysk. Średnia stopa zwrotu wyniosła 9,97 proc. Zdecydowanie słabiej wypadły produkty oparte na innych aktywach. Z 28 struktur, dla których instrumentem bazowym był WIG20, tylko osiem zakończyło się na plusie. Średnia stopa zwrotu w skali roku wyniosła -0,5 proc.
Co przyniosą kolejne miesiące? Zdaniem Krasonia nie należy oczekiwać znaczącej poprawy na rynku struktur.
– Oczekuję, że w kolejnych kwartałach sytuacja na rynku?nie ulegnie poprawie i cały 2012 r. będzie słabszy od ubiegłego, zarówno pod względem wyników zakończonych produktów, jak i wielkości sprzedaży – mówi.