Erste negatywnie o polskich akcjach

Z raportu analityków Erste group wynika, że Polska jest najdroższym rynkiem akcji w regionie

Aktualizacja: 16.02.2017 03:14 Publikacja: 07.01.2013 17:12

Erste negatywnie o polskich akcjach

Foto: Bloomberg

W wydanym przez Erste Group raporcie zapowiedziano, że początek roku na warszawskiej giełdzie przyniesie korektę grudniowej zwyżki. Z analizy wynika, że Polska jest nie tylko najdroższym rynkiem akcji w regionie - spółki są ponadto notowane powyżej swoich historycznych wycen.

Z tego powodu perspektywy dalszych wzrostów na GPW są najsłabsze w całym regionie. Na korzyść warszawskiego parkietu może przemawiać jedynie jego płynność. Spośród krajów Europy Środkowo- Wschodniej Erste zaleca w raporcie inwestowanie w Rosji, argumentując, że najsilniejszym czynnikiem przemawiającym za wzrostami powinna być płynność, szczególnie dobra w porównaniu z rynkiem tureckim. Dlatego wydali zalecenie przeważaj dla rynku rosyjskiego podkreślając niskie wyceny tamtejszych spółek, zwłaszcza w odniesieniu do Polski i Turcji.

Do nielicznych spółek, które w najbliższym czasie mogą pozytywnie się wyróżnić zaliczono KGHM. W raporcie podkreślono, że wycena spółki zbliża się do najbliższych międzynarodowych konkurentów. W długim terminie kurs miedziowego koncernu powinien być wspierany przez fundamenty rynku miedzi, gdzie utrzymuje się wysoki popyt z Chin i relatywnie niskie zapasy surowca. Cena akcji spółki będzie wrażliwa również na informacje o nowych projektach.

Po ostatnim cenowym rajdzie analitycy Erste spodziewają się w pierwszym kwartale 2013 roku neutralnego zachowania Bogdanki. Odradzają natomiast inwestycję w akcje Synthosu, spodziewając się słabego rynku produktów gumowych w bieżącym roku.

Negatywnie oceniono też perspektywy Orlenu i Lotosu. Erste zalecił niedowarzanie w portfelach akcji obydwu koncernów. Zdaniem autorów raportu ostatnie wzrosty wycen tych walorów mogły być zbyt duże i nie uwzględniać w pełni niekorzystnego otoczenia, spadających marży rafineryjnych.

Twórcy raportu rekomendują natomiast realizację ostatnich zysków na akcjach Tauronu, wskazując presję na biznes spółki w kilku obszarach. W ocenie analityków regulowane taryfy w podstawowym biznesie Tauronu spadną średnio o 0,8 proc. w 2013 roku, dalszy spadek spodziewany jest w 2014 roku. W ocenie analityków spółka nie wydaje się chętna do zmniejszenia budżetu inwestycyjnego w konwencjonalnych źródłach wytwarzania, pomimo niepewności co do ich rentowności. Z powodu wysokich wyceny analitycy Erste pozostają ponadto neutralnie nastawieni do akcji polskich banków.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego