To o 32 proc. więcej niż na koniec ubiegłego roku i o 37 proc. więcej niż rok wcześniej.
Wzrost aktywów funduszy dystrybuowanych przez BRE o 1/3 w okresie styczeń–czerwiec jest przede wszystkim zasługą dodatniej sprzedaży – napływu nowego kapitału, a nie wzrostu aktywów w portfelach funduszy spowodowanego sprzyjającą koniunkturą. W I półroczu rynek nie rozpieszczał inwestorów (z wyjątkiem małych spółek) i papiery w portfelach funduszy nie drożały.
– W otoczeniu coraz niższych stóp procentowych wśród klientów detalicznych BRE Banku rośnie zainteresowanie produktami inwestycyjnymi. Coraz częściej decydują się oni przenieść część swoich pieniędzy z produktów oszczędnościowych, tj. lokat terminowych i rachunków oszczędnościowych do produktów inwestycyjnych, m.in. dostępnych w ofercie banku funduszy inwestycyjnych. Trend ten utrzymuje się od początku roku – mówi Marcin Konkel, wicedyrektor departamentu produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych w mBanku i MultiBanku. – Dobrych wyników sprzedaży spodziewamy się też na koniec III kwartału – dodaje.
BRE nie zdradza, pod którą marką zebrało największą cześć aktywów. Przyznaje jednak, że „znaczna" cześć została pozyskana przez Internet, dzięki Supermarketowi Funduszy Inwestycyjnych mBanku i Multibanku.
Sukces tego kanału dystrybucji – via Internet – bez pobierania opłat dystrybucyjnych – natchnął konkurencję to wypracowania podobnych rozwiązań. Bardzo dynamicznie rozwija się BossaFund – portal służący dystrybucji funduszy inwestycyjnych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Platforma w niespełna rok (ruszyła jesienią 2012 r.) zbudowała ofertę ponad 160 funduszy, zarządzanych przez 15 TFI. BossaFund na razie nie ujawnia aktywów. Jak powiedział „Parkietowi" Robert Kosowski, dyrektor marketingu DM BOŚ, aktywa pozyskiwane za pośrednictwem platformy nie są imponujące szczególnie na tle starych graczy rynkowych. Jednak rosną stale i nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że klienci TFI coraz chętniej inwestują w fundusze przez Internet, unikając w ten sposób płacenia prowizji dla sprzedawców.