Dziesięć z nich przypadło na warszawską giełdę (dwa na rynku głównym oraz osiem na NewConnect). Wynik ten dał GPW drugie miejsce pod względem liczby debiutów. Zdecydowanie gorzej wygląda statystyka pod względem wartości ofert. Łącznie w III kw. było to 15 mln euro, co dało warszawskiemu rynkowi siódme miejsce w europejskiej stawce. Liderem była giełda londyńska, na której przeprowadzono oferty o łącznej wartości 1,3 mld euro.

– Sytuacja na rynku pierwotnym w Warszawie, wbrew trendom panującym na innych rynkach europejskich, niestety pozostaje trudna. Główną przyczyną tej niekorzystnej tendencji jest utrzymująca się od wielu miesięcy niepewność związana z planowanymi zmianami w systemie emerytalnym. Rynek obawia się, że zapowiedzi rządu zmierzające do wycofania części środków z otwartych funduszy emerytalnych mogą doprowadzić do marginalizacji OFE i negatywnie wpłynąć na wielkość kapitału dostępnego na rynku pierwotnym – mówi Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC. Największą ofertą przeprowadzoną w III kw. w Warszawie było IPO spółki OT Logistics o wartości 7 mln euro. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się IPO spółek Imagis (New Connect, 3,3 mln euro) i Global Cosmed (rynek główny, 2,6 mln euro). Jak jednak dodaje Gorczyca, prawdziwym testem dla GPW będzie planowana przez Skarb Państwa sprzedaż akcji Energi oraz PKP Cargo.

– Jeśli te IPO zakończą się pomyślnie, okażą się zapewne największymi ofertami pierwotnymi na warszawskiej giełdzie w całym 2013 roku. Warto jednak zaznaczyć, że również ze strony sektora prywatnego planowanych jest w nadchodzących miesiącach kilka IPO o rozmiarach dużych jak na nasz rynek. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że polskiemu rynkowi kapitałowemu w końcu uda się wyjść z marazmu, jaki trwa nieprzerwanie od początku bieżącego roku – dodaje Gorczyca. Od początku roku na GPW przeprowadzono 41 IPO. Ich łączna wartość wyniosła 117 mln euro.