Zgodnie z dokumentem składka odprowadzana do OFE wyniesie 2,92 procent. Oszczędności z funduszy mają być przekazywane do ZUS stopniowo. Sam proces ma się rozpocząć na 10 lat przed osiągnięciem przez obywatela wieku emerytalnego.
Więcej na Moja Emerytura. Co dalej z OFE
Reforma OFE powoduje, że 51,5 proc. aktywów zgromadzonych w OFE zostanie przeniesiona do ZUS – taka była na koniec 2012 r. wartość obligacji skarbowych i innych papierów gwarantowanych przez Skarb Państwa w portfelach OFE. Jednocześnie w ramach aktywów przekazywanych do ZUS udział papierów skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa nie będzie mógł być niższy od stanu na 3 września 2013, dzień poprzedzający ogłoszenie planowanych zmian w systemie emerytalnym. Fundusze nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Będą natomiast mogły więcej inwestować za granicą. Obecny 5-proc. limit zostanie w przyszłym roku podniesiony do 10 proc. Prowizje pobierane przez PTE za zarządzanie się nie zmienią, spadnie jednak ich wartość ze względu na zmniejszenie samych aktywów. Prowizja OFE od pobieranych składek zostanie ograniczona do maksymalnego poziomu 1,75 proc. z obecnych 3,5 proc.
Rząd zakłada dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, z domyślnością po stronie ZUS. Ubezpieczeni będą mogli przez trzy miesiące, od 1 kwietnia do 30 czerwca przyszłego roku, wybrać, czy chcą pozostać w OFE. Po dwóch latach będą mogli zmienić zdanie, a następnie tzw. okna transferowe między OFE i ZUS będą otwierane co cztery lata.
Projekt zakłada, iż deklarację pozostania w funduszu emerytalnym będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, pocztą oraz internetowo przez platformę ePUAP.