ING Bank Śląski: Konto dla stawiających pierwsze kroki w inwestycjach

– To nie przypadek, że ruszamy z nowym produktem opartym na funduszach inwestycyjnych, kiedy stopy procentowe są niskie – przyznaje Daniel Szewieczek, dyrektor departamentu oszczędności w ING Banku Śląskim.

Publikacja: 31.03.2015 06:00

– Bardzo dobrze pamiętamy lekcję z 2007 r., kiedy wielu klientów banków postawiło na fundusze w najgorszym możliwym momencie. Dlatego będziemy zachęcali naszych klientów detalicznych, aby przeznaczyli na inwestycje zaledwie od 5 do 15 proc. posiadanych oszczędności – przekonuje.

A tych klienci detaliczni ING Banku Śląskiego mają 50 mld zł. Wystarczy, że kilka procent tej kwoty trafi do funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez siedem TFI, których produkty bank ma w ofercie – ING Investment Management, Altus, Aviva Investors, Investors, MetLife, TFI PZU oraz Union Investment – by zgromadzić kilkaset milionów złotych aktywów.

W segmencie klientów masowych ING odchodzi jednak od sprzedaży „czystych" funduszy – będzie to robić przez swoje nowe ING Konto Funduszowe SFIO. Na Konto składają się trzy portfele modelowe – ING Pakiet Ostrożny, ING Pakiet Umiarkowany oraz ING Pakiet Dynamiczny (o tym, że są w planach, informowaliśmy, jako pierwsi, jeszcze w lutym). Konto stanie się głównym produktem inwestycyjnym sprzedawanym w dwóch segmentach bankowości: masowej (mass) i osobistej (personal).

Pakietami zarządza ING TFI i trafiają do nich fundusze wspomnianych siedmiu TFI w następujących proporcjach: w Pakiecie Ostrożnym 100 proc. to portfele pieniężne i obligacji, w Pakiecie Umiarkowanym stanowią one 70 proc., a 30 proc. portfela jest przeznaczanych na fundusze akcji, w Pakiecie Dynamicznym ta relacja wynosi 35 proc. i 65 proc. – Lista TFI, których fundusze będą trafiały do pakietów, nie jest zamknięta, być może wkrótce zaprosimy do współpracy kolejne podmioty – zdradza Robert Bohynik, członek zarządu i dyrektor inwestycyjny ING TFI.

Portfele będą zarządzane dość aktywnie. – Nie wykluczamy zmian w ich składzie z częstotliwością tygodniową, jeżeli zajdzie taka konieczność. Rewizji będziemy ponadto dokonywać raz w miesiącu oraz co pół roku, uwzględniając informacje ze sprawozdań finansowych funduszy – wyjaśnia Bohynik.

Bank nie pobiera opłaty dystrybucyjnej przy sprzedaży swoich pakietów. Opłaty za zarządzanie wynoszą (od najmniej do najbardziej ryzykownego): 1,35 proc., 2,20 proc. i 2,65 proc. W praktyce będą one o około 0,2–0,7 pkt proc. wyższe, po uwzględnieniu stawek TFI zarządzających funduszami wchodzącymi w skład poszczególnych pakietów.

Sprzedaż ING Konta Funduszowego ruszyła na początku marca. – Jesteśmy zadowoleni z tego pierwszego miesiąca sprzedaży. Dla 45 proc. klientów, którzy zdecydowali się na Konto Funduszowe, był to pierwszy produkt inwestycyjny w życiu – informuje Mateusz Poznański, dyrektor banku w pionie bankowości detalicznej.

O uruchomieniu Konta Funduszowego przesądziły wyniki badań przeprowadzonych jeszcze w 2013 r. na zlecenie banku na reprezentatywnej próbie Polaków. Wynika z nich, że 70 proc. z nas uważa oferty funduszy inwestycyjnych za zawiłe i trudne do zrozumienia. Jeden na trzech Polaków jest zdania, że w ofercie powinno być najwyżej dziesięć funduszy.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego