– W parze z dwucyfrową dynamiką obrotów odnotowaliśmy także 17-proc. wzrost liczby klientów oraz 12-proc. wzrost liczby skupionych faktur – podkreśla Dariusz Steć, szef PZF. – Pozwala to optymistycznie patrzeć na dalszy dynamiczny rozwój branży w nadchodzących kwartałach – dodaje.
Zdaniem Sebastiana Grabka, dyrektora ds. faktoringu w HSBC, stały i zrównoważony wzrost liczby klientów jest dobrą wróżbą dla przyszłych wyników.
– Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi obrotów w kolejnych miesiącach będzie dobra sytuacja gospodarcza w Polsce i silny eksport, dlatego na koniec 2015 r. prognozujemy wzrost branży na poziomie 15 proc. – mówi „Parkietowi" Grabek. Taka dynamika wskazuje, że na koniec roku obroty faktorów mogą przekroczyć 131 mld zł.
Na całym rynku widać wyraźny wzrost (o ponad 30 proc.) liczby finansowanych faktoringiem transakcji eksportowych. Zdaniem ekspertów przyczynia się do tego mocny wzrost eksportu, który w I kwartale miał dynamikę na poziomie 7,2 proc. mimo silnego spadku obrotów handlowych z krajami na Wschodzie.
Jak wyjaśnia Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services, odwrót niektórych firm z rynku rosyjskiego i nowe kontrakty na Zachodzie miały ponadto wpływ m.in. na skłonność przedsiębiorców do zabezpieczania się przed ryzykiem. – Wyraźnie wzrosło zainteresowanie faktoringiem bez regresu – zauważa Dąbrowski.