Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Oburzenie zarządzających wywołał bowiem siedmiodniowy termin (upływający 16 października), który Komisja dała na dostosowanie się do nowej interpretacji przepisów dotyczących konwersji. KNF podkreśla, że pierwsze pismo w tej sprawie wysłała w marcu.
– Ponadto rozwiązanie proponowane przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami nie jest zgodne z przepisami, bo nie można przydzielić uczestnikowi jednostek funduszu bez ich opłacenia, rodziłoby to ryzyko systemowe – kontynuuje Dajnowicz. To z kolei jego odpowiedź na zarzut środowiska TFI, że KNF w ogóle nie chciała się pochylić nad propozycją opracowaną przez powierników. Przypomnijmy, że IZFiA postuluje, aby konwersje jednostek przebiegały następująco: jednostki jednego funduszu zamienia się na jednostki drugiego tego samego dnia, w kolejnych dniach z jednego funduszu do drugiego przechodzi gotówka (tak się to odbywało do tej pory). Jeżeli fundusz źródłowy nie ma wystarczającej płynności na rozliczenie transakcji, agent transferowy wstrzymuje jej wykonanie (nowość). IZFiA podpiera swoje stanowisko ustawową definicją zamiany jednostek, w której jest mowa o „jednoczesnym" umorzeniu tytułów jednego funduszu i nabyciu udziałów w drugim. KNF stoi na stanowisku, że z umorzenia jednostek funduszu źródłowego muszą się najpierw wziąć pieniądze, które następnie zostaną przeznaczone na zakup jednostek funduszu docelowego, zgodnie z ustawową definicją nabycia jednostek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze trzy miejsca w tegorocznym rankingu największych spółek technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej zajęły estoński fintech Wise oraz InPost i Allegro - spółki z Polski.
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski