Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.04.2016 06:21 Publikacja: 11.04.2016 06:21
Najlepsze zespoły ekonomistów w konkursie prognostycznym „Parkietu”
Foto: GG Parkiet
„Parkiet" pod koniec każdego miesiąca zbiera od szerokiego grona ekonomistów prognozy dotyczące publikowanych w kolejnym miesiącu danych makroekonomicznych oraz notowań kilku istotnych wskaźników rynkowych. W I kwartale najcelniejsze przewidywania formułował zespół Banku Ochrony Środowiska: Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska.
Zespół wrócił do formy po niezbyt udanym 2015 r. Rok wcześniej zajął jednak w naszym konkursie wysoką, szóstą lokatę. W ostatnich miesiącach trafnie prognozował zarówno odczyty makroekonomiczne, jak i notowania walut oraz rentowność obligacji. W kategorii makro zajął w I kwartale trzecie miejsce, a w kategorii rynek – piąte (w rankingu ogólnym 65-proc. wagę ma wynik za prognozy makroekonomiczne, a 35-proc. wagę wynik za prognozy rynkowe).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas