Przesłanką do likwidacji subfunduszu UniBessa jest utrzymywanie się aktywów poniżej poziomu 50 mln zł (na koniec marca ich wartość ledwo przekraczała 1 mln zł). Dniem rozpoczęcia likwidacji będzie 19 kwietnia, jej zakończenie zaplanowano na 15 maja.

UniBessa był oparty na strategii inwestycyjnej umożliwiającej zarabianie w trakcie spadków na GPW. Mimo to, podczas słabego 2015 r., osiągnął stopę zwrotu rzędu 0,4 proc. na minusie. Fundusze o podobnym celu inwestycyjnym poradziły sobie zdecydowanie lepiej - Ipopma Short Equity zarobił ponad 17 proc., a Quercus Short niewiele mniej.

- Formalną przesłanką do likwidacji subfunduszu UniBessa jest utrzymywanie się aktywów netto na bardzo niskim poziomie. Jednocześnie należy pamiętać, że subfundusz UniBessa nigdy nie był przez nas aktywnie promowany ani sprzedawany. De facto w subfunduszu znajdowały się wyłącznie pieniądze własne TFI wpłacone na rozruch, tzw. „seed money". Od strony biznesowej decyzja o likwidacji UniBessy zwolni miejsce w naszym portfolio i pozwoli na uruchomienie w niedalekiej przyszłości bardziej perspektywicznych funduszy, nad którymi od jakiegoś czasu pracujemy. Planujemy, że nastąpi to jeszcze w tym roku – podało TFI w komunikacie.

Miesiac temu Union Investment TFI poinformowało o zakończeniu działalności innego subfunduszu – UniSystemu 1 działającego w ramach funduszu UniSystem FIZ. Był to pierwszy fundusz zarządzany automatycznie systemem w całości opracowanym przez ekspertów z Polski.

Union Investment TFI dobrze ocenia pracę zarządzającego obydwoma likwidowanymi produktami – dr Roberta Ślepaczuka, będzie z nim dalej współpracować.