Zarządca komisaryczny został zobowiązany do sporządzenia sprawozdania finansowego i przekazania go do zbadania przez biegłego rewidenta. Ma również wypracować koncepcję restrukturyzacji kasy lub opracować i uzgodnić z KNF program postępowania naprawczego, tak by  możliwie najbardziej efektywnie zabezpieczyć interesy członków spółdzielczej kasy. Zarządca komisaryczny będzie kierować procesem restrukturyzacji oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych.

To kolejna taka decyzja w ostatnich tygodniach. Niedawno KNF ustanowiła zarządcę komisarycznego w Wielkopolskiej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo – Kredytowej w Poznaniu (Wielkopolskiej SKOK) czyli piątej co do wielkości  kasie w sektorze. Zarządca komisaryczny jest też w SKOK Skarbiec. Prowadzonych jest jeszcze  15 postępowań w sprawie o ewentualne ustanowienie takiego zarządcy.  W połowie maja KNF złożyła wniosek o upadłość SKOK Arka i był to już szósty taki przypadek. Bankructwo kas kosztowało dotychczas 3,2 mld zł na wypłatę gwarantowanych depozytów,   a dodatkowo blisko 0,5 mld zł  trzeba było przeznaczyć na restrukturyzację kas przejmowanych przez banki (by zapobiec upadłościom tych SKOK).   Pieniądze musiał wyłożyć Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Komunikat Kasy Krajowej:

w związku z komunikatem Komisji Nadzoru Finansowego o wprowadzeniu zarządcy komisarycznego w Twojej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej w Kędzierzynie-Koźlu, Kasa Krajowa po raz kolejny stwierdza ze zdziwieniem, że środek nadzorczy, zastosowany wobec spółdzielczej kasy, jest niewspółmierny do podanych w komunikacie celów wprowadzenia zarządcy. W naszej ocenie władze Twojej SKOK działały na rzecz jej wzmocnienia. Kasa Krajowa stoi na stanowisku, że do czasu zakończenia trwających w Twojej SKOK procesów naprawczych i późniejszej oceny efektów działań dotychczasowych władz, nic nie uzasadniało podjęcia tak daleko idącej decyzji, ograniczającej spółdzielcze uprawnienia członków Twojej SKOK.