W szczególności opublikowano stosunkowo niewiele opracowań i wyników badań odnoszących społeczną odpowiedzialność do wartości przedsiębiorstwa, rozumianej zgodnie z dominującą współcześnie koncepcją zarządzania przez wartość (Value Based Management, VBM), zaproponowaną przez Rappaporta (1986) oraz Copelanda (1990).
W wyniku analizy wniosków z dotychczasowych badań zauważono, że były one prowadzone zazwyczaj z perspektywy inwestora (rozumianego jako potencjalny, przyszły akcjonariusz), a nie właściciela lub (aktualnego) akcjonariusza. Przyjmując logikę działania rynku kapitałowego, warto jednakże zauważyć, że taka perspektywa badań nie zawsze musi prowadzić do tych samych wniosków. Inna jest bowiem perspektywa inwestora, który oczekuje możliwie maksymalnej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału i tym samym dąży do zakupu akcji przedsiębiorstwa przy jak najniższym ich kursie. Perspektywa przedsiębiorstwa oraz jego akcjonariusza jest zgoła odmienna. Nadrzędnym celem każdego przedsiębiorstwa – także takiego, którego własność jest rozproszona, a osobowość prawna przyjmuje formę spółki kapitałowej – jest maksymalizacja wartości – wartości kursu akcji będących w obrocie, wysokości wskaźników finansowych, wypłacanych dywidend itp.
W związku z powyższym przeprowadzono autorski projekt badawczy, który został oparty na perspektywie budowania wartości przedsiębiorstwa z punktu widzenia aktualnych, a nie potencjalnych właścicieli i akcjonariuszy, i przeprowadzony statystyczną metodą ilościową, longitudionalną. Celem badań była identyfikacja możliwej pozytywnej zależności między społeczną odpowiedzialnością a budowaniem wartości przedsiębiorstw na rynku kapitałowym. W związku z powyższym sformułowano tezę mówiącą, że realizowanie przez przedsiębiorstwo koncepcji społecznej odpowiedzialności przyczynia się do budowania jego wartości na rynku kapitałowym.
W celu jej weryfikacji badaniu poddano spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie objęte indeksem RESPECT oraz indeksem WIG20, a również spółki krajowe, notowane na głównym parkiecie1). Te same wskaźniki zostały także przeanalizowane dla wyników indeksu RESPECT oraz – bazowych wobec indeksu RESPECT – indeksów GPW w Warszawie: WIG, WIG20, mWIG40 oraz sWIG80. Badanie zostało przeprowadzone w rocznych interwałach na danych z pięciu lat – od 2009 do 2014 r.
Ocena realizacji koncepcji społecznej odpowiedzialności przez spółki została dokonana przez potwierdzenie faktu ich przyłączenia do indeksu RESPECT, wartość badanych przedsiębiorstw została zaś określona za pomocą wybranych mnożnikowych metod wyceny spółek, prezentowanych w postaci wskaźników giełdowych: stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału, ceny przedsiębiorstwa w stosunku do jego zysku (C/Z), ceny przedsiębiorstwa w stosunku do jego wartości księgowej (C/WK) oraz stopy dywidendy (DY).