W tym badaniu dysponowano panelem składającym się z 20 obiektów (krajów OECD), dla których zebrano obserwacje od stycznia 2001 r. do czerwca 2016. Wybór zestawu rozpatrywanych zmiennych opierał się głównie na rozważaniach teoretycznych, jak również dostępnych badaniach empirycznych.
Dlatego też przyjęto założenie, że długookresowa zależność indeksów giełdowych od badanych zmiennych będzie opisana równaniem (1):
W równaniu (1) współczynniki beta (?) stojące przy odpowiednich zmiennych interpretuje się jako te, które opisują relacje długookresowe, zaś teta (?) jako te, które przedstawiają relacje krótkookresowe. Do ich estymacji wykorzystano trzy estymatory: DFE, MG, PMG.
Natomiast właściwe wyniki estymacji równania (1) przedstawia tabela 1 i 2. Współczynniki istotne statystycznie dla poziomu istotności 1 proc., 5 proc., 10 proc. oznaczono gwiazdkami odpowiednio: (***), (**), (*). Interesująca wydaje się jeszcze analiza uzyskanych statystycznie istotnych wyników w kontekście poszczególnych zmiennych makroekonomicznych.
W przypadku produkcji przemysłowej otrzymano dla relacji długookresowych dodatni współczynnik, a dla krótkookresowych dwa ujemne i dwa dodatnie. Pozytywny wpływ produkcji przemysłowej nie powinien dziwić. Jednak w przypadku relacji krótkookresowych uzyskano także wpływ negatywny, ale rezultat taki był już otrzymywany m.in. dla Turcji (Buyuksalvarci, 2010) i Chile (Bilson, 1999).