Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.03.2017 07:32 Publikacja: 07.03.2017 07:32
Jego zdaniem za takim scenariuszem przemawia kilka czynników. Pierwszym z nich jest sezonowość. – Od 2002 roku para walutowa USD/PLN w marcu cechowała się większymi spadkami niż zwyżkami. Średni spadek dla tego miesiąca z ostatnich 15 lat wyniósł 0,26 proc. Co więcej, podobną sytuację mieliśmy w kwietniu, ale skala spadków była o wiele większa i oscylowała w okolicy 1,48 proc. – zwraca uwagę Groszek. Jego zdaniem na korzyść naszej waluty przemawia także to, co się dzieje z indeksem WIG20. – W przypadku Polski giełda oraz waluta są ze sobą ściśle powiązane, z tego też powodu, obserwując bardzo bycze nastawienie do indeksu WIG20, możemy się spodziewać dalszego umacniania złotego w stosunku do dolara amerykańskiego. W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować umocnienie wszystkich walut państw należących do rozwijających się. Niestety, złoty z tego koszyka walut zachowywał się najgorzej. Dlatego też powinien nadrobić wcześniejszy, gorszy okres w stosunku do reszty walut i umocnić się względem dolara bardziej niż pozostałe – podkreśla Groszek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas