Zagrożenie cięciem ratingu Polski minęło

Agencja ratingowa Moody’s utrzymała w piątek ocenę wiarygodności kredytowej Polski na poziomie A2. Podwyższyła jednak perspektywę tej oceny z negatywnej na stabilną, co oznacza, że prawdopodobieństwo jej zmiany w najbliższych latach jest niewielkie.

Publikacja: 13.05.2017 08:08

Zagrożenie cięciem ratingu Polski minęło

Foto: Bloomberg

A2 to szósty stopień na 21 możliwych. Żadna inna spośród najważniejszych agencji ratingowych nie ocenia wiarygodności kredytowej Polski tak wysoko. Negatywną perspektywę Moody's nadała tej ocenie rok temu, tłumacząc, że realizacja programu rządu PiS stwarza ryzyko dla stabilności finansów publicznych, a przedłużający się spór o Trybunał Konstytucyjny grozi pogorszeniem klimatu inwestycyjnego w Polsce.

W piątek agencja uznała, że ryzyko dla stabilności finansów publicznych zmalało, bo rząd utrzymuje konsekwentnie deficyt sektora finansów publicznych poniżej dopuszczalnego w UE poziomu 3 proc. PKB, a dług publiczny w pobliżu 55 proc. PKB. Minął też okres podwyższonej niepewności związanej z forsowanymi przez rząd reformami.

„Choć po wyborach z 2015 r. niepewność dotycząca polityki gospodarczej wzrosła, nie ma dowodów na to, że klimat inwestycyjny w Polsce wyraźnie się pogorszył. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych pozostał silny, a strumień inwestycji portfelowych był dość stabilny" – napisali w komunikacie analitycy Moody's.

Choć ryzyko, że agencja obniży ocenę wiarygodności kredytowej Polski zmalało, nie zanosi się też na jej podwyżkę. Moody's podkreśliła w komunikacie, że taki ruch byłby możliwy, gdyby rząd był w stanie zapobiec negatywnym efektom starzenia się ludności. Te efekty to z jednej strony narastający deficyt w systemie emerytalnym, a z drugiej gorsze perspektywy wzrostu gospodarczego w związku z kurczeniem się podaży pracy.

W grudniu ub.r. perspektywę ratingu Polski z negatywnej na stabilną zmieniła agencja Standard & Poor's. Po obniżce tego ratingu w styczniu ub.r. z A- do BBB+ (z siódmego na ósmy stopień), S&P i tak jednak ocenia wiarygodność kredytową Polski gorzej, niż pozostałe kluczowe agencje.

Agencja Fitch ocenia wiarygodność kredytową polskiego rządu na A- z perspektywą stabilną.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego