Najbardziej spektakularne transakcje pierwszego półrocza 2017 to zakup sieci sklepów Żabka przez fundusz CVC, przejęcia Grupy Allegro, Kompanii Piwowarskiej czy EDF przez Polską Grupę Energetyczną. Mieliśmy też do czynienia ze wzrostem liczby mniejszych transakcji oraz sporej liczby wezwań na akcje z GPW.

- Pomimo że miliardowe transakcje z przełomu 2016/2017 rozbudziły apetyt inwestorów oraz banków, kolejne miesiące charakteryzowały się spadkiem aktywności na rynku. Nie oznacza to oczywiście że mamy do czynienia ze stagnacją, należy raczej potraktować to jako powrót do normalności po wyjątkowo udanej drugiej połowie 2016 – ocenia Piotr Biernacki, dyrektor Biura Finansowania Strukturyzowanego, DNB Bank Polska.

Wskazuje, że w ciągu ostatnich miesięcy obserwowaliśmy kilka ciekawych inwestycji w segmencie małych i średnich spółek. - Nadal widzimy spory potencjał także w lewarowanych transakcjach public to private, zarówno z udziałem funduszy private equity, jak i transakcjach prowadzonych samodzielnie przez właścicieli notowanych na giełdzie spółek. Odnotowaliśmy również kilka ciekawych wyjść z inwestycji w wykonaniu funduszy, przy czym nabywcami byli głównie inwestorzy strategiczni, również z zagranicy, co – biorąc pod uwagę podwyższony poziom ryzyka politycznego i niepochlebne publikacje na temat sytuacji w Polsce w zagranicznej prasie – należy uznać za pozytywny czynnik - podsumowuje.

W ocenie DNB Banku Polska, jesień i końcówka roku na rynku fuzji i przejęć powinna upłynąć raczej spokojnie. - Spodziewamy się kilku transakcji sprzedaży aktywów przez fundusze private equity, między innymi w branżach: TMT, sektorze handlowym oraz przemyśle spożywczym. Biorąc pod uwagę utrzymującą się od dłuższego czasu płynność sektora bankowego, apetyt na finansowanie akwizycji po stronie banków niezmiennie pozostaje na wysokim poziomie, chociaż – coraz większego znaczenia zaczyna nabierać kwestia osiągnięcia odpowiedniego zwrotu na transakcji. Z czasem może przełożyć się to na wzrost marż; póki co jednak konkurencja na rynku cały czas prowadzi do utrzymania marż na atrakcyjnym poziomie z punktu widzenia inwestora – dodaje Piotr Biernacki.