Stopy bez zmian teraz i na wieki wieków

Spowolnienie gospodarcze i uparcie niska inflacja mogą zamrozić stopy procentowe w Polsce na kolejne dwa lata albo i dłużej.

Publikacja: 05.01.2019 08:31

Stopy bez zmian teraz i na wieki wieków

Foto: Bloomberg

Pod koniec 2017 r., po niemal trzech latach od ostatniej obniżki stóp procentowych w Polsce, ekonomiści powszechnie oczekiwali, że kolejną decyzją Rady Polityki Pieniężnej będzie podwyżka stóp w drugiej połowie 2018 r. Z każdym miesiącem termin oczekiwanej podwyżki się oddalał. W grudniu ub.r. wśród ekonomistów dominował pogląd, że RPP zaostrzy politykę pieniężną pod koniec 2019 r. lub na początku 2020 r. Dziś i to wydaje się wątpliwe.

Rynek widzi stabilizację

Foto: GG Parkiet

W grudniu ub.r., jak oszacował wstępnie GUS, indeks cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł 2018 r. o 1,1 proc. rok do roku, po 1,3 proc. w listopadzie. To najniższy odczyt od grudnia 2016 r., gdy kończył się dwuletni okres deflacji w Polsce.

– Spadek inflacji to głównie efekt obniżenia się dynamiki cen paliw z 10,6 proc. rok do roku w listopadzie do 7,7 proc. w grudniu. Na podstawie dostępnych danych szacujemy jednak, że nastąpił także spadek inflacji bazowej (nieobejmującej cen energii i paliw – red.) – ocenił Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Według niego inflacja bazowa wyniosła w grudniu 0,6 proc. rok do roku, po 0,7 proc. w listopadzie.

Grudniowy odczyt inflacji nie był dla ekonomistów zaskoczeniem. W ankiecie „Parkietu" przeciętnie szacowali oni, że w grudniu CPI wzrósł o 1,2 proc. Dużą niespodzianką był jednak listopadowy spadek inflacji z 1,8 proc. w październiku. To, w połączeniu z tąpnięciem PMI – popularnego wskaźnika koniunktury w polskim przemyśle – oraz słabymi danymi z globalnej gospodarki wyraźnie wpłynęło na rynkowe oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Polsce. – Jeszcze w połowie listopada 2018 r. rynek wyceniał pierwszą podwyżkę stóp NBP w końcówce 2019 r., a zaledwie miesiąc później oczekiwano podwyżki dopiero w końcówce 2020 r. Teraz rynkowe oczekiwania sugerują, że stopy będą niezmienione przez wiele lat – mówi „Parkietowi" Piotr Bartkiewicz, ekonomista z mBanku. Jak dodaje, notowania kontraktów terminowych na stopę procentową w Polsce były też pod wpływem analogicznych kontraktów za granicą. – Dość powiedzieć, że obecnie rynek wycenia obniżkę stóp procentowych w USA w 2020 r. – tłumaczy.

Skok inflacji w 2020 r.?

Zdaniem ekonomistów mBanku tak wyraźna zmiana oczekiwań dotyczących stóp w Polsce jest nieuzasadniona. Według nich nadal należy oczekiwać zaostrzenia polityki pieniężnej w 2020 r. Nawet jeśli dynamika CPI przez cały 2019 r. pozostanie niska, to w tle rosła będzie inflacja bazowa. – To zdeterminuje wyższą ścieżkę inflacji na 2020 r. – uważają. A dodatkowo może wtedy dojść do skokowego wzrostu cen energii elektrycznej, które w tym roku rząd zamroził.

Podobnego zdania są ekonomiści Banku Pekao. – Biorąc pod uwagę działania legislacyjne nakierowane na stabilizację cen energii elektrycznej na poziomie z połowy 2018 r., inflacja CPI może nadal pozostawać poniżej celu NBP (2,5 proc.) przez niemal cały 2019 r. – tłumaczy Adam Antoniak z Pekao. – W ostatnich dwóch miesiącach inflacja może jednak wzrosnąć wyraźnie powyżej celu z powodu niskiej bazy odniesienia. Nasz bazowy scenariusz zakłada więc, że do pierwszej podwyżki dojdzie w I kwartale 2020 r. właśnie na fali tego wzrostu inflacji – dodaje.

Stronę rynku biorą natomiast ekonomiści PKO BP. „Nie spodziewamy się, aby inflacja osiągnęła w 2019 r. cel NBP. Wobec normalizacji wzrostu PKB oznacza to, że RPP zamiast na podwyżkach stóp skupi się na pracy nad niekonwencjonalnymi instrumentami wspomagającymi wzrost gospodarczy. W scenariuszu podstawowym zakładamy, że stopy procentowe NBP nie wzrosną do końca 2020 r." – napisali w komentarzu.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy