Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA

Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.

Publikacja: 24.04.2025 15:41

Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA

Foto: Adobestock

– Obecnie nie ma absolutnie żadnych negocjacji dotyczących gospodarki i handlu między Chinami a USA – powiedział rzecznik Ministerstwa Handlu He Yadong. Dodał, że „wszelkie wypowiedzi” dotyczące postępu w rozmowach dwustronnych powinny zostać odrzucone.

– Jeśli USA naprawdę chcą rozwiązać problem... powinny anulować wszystkie jednostronne środki wobec Chin – powiedział.

Prezydent USA Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent wskazali w tym tygodniu, że napięcia z Chinami mogą się zmniejszyć. Biały Dom na początku tego miesiąca dodał 145 proc. taryf na towary chińskie, na co Pekin odpowiedział własnymi cłami i zwiększonymi ograniczeniami eksportu kluczowych minerałów do USA.

Komentarze Ministerstwa Handlu odzwierciedlały wypowiedzi rzecznika chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Guo Jiakuna, który powiedział w czwartek po południu, że nie ma trwających rozmów. Obaj rzecznicy podtrzymali oficjalną linię, zgodnie z którą Chiny będą skłonne rozmawiać z USA, pod warunkiem że Pekin będzie traktowany na równi.

Państwo Środka chce uspokojenia wojny

– Chiny zdecydowanie chcą, aby wojna handlowa się uspokoiła, ponieważ szkodzi ona obu gospodarkom – powiedział Yue Su, główny ekonomista Chin w The Economist Intelligence Institute. – Jednak ze względu na niespójność polityki Trumpa i brak jasności co do tego, czego on właściwie chce, strategia Chin zmieniła się z koncentracji na „tym, czego potrzebujesz” na „tym, czego ja potrzebuję”. Ich prośba o anulowanie przez USA „jednostronnych” taryf odzwierciedla tę zmianę – dodał.

Chiny na początku tego tygodnia zagroziły środkami zaradczymi wobec krajów, które mogłyby zawrzeć umowy ze Stanami Zjednoczonymi kosztem interesów Pekinu.

– Musimy również uznać, że jest to moment „zrobienia wszystkiego, co konieczne” dla Chin w kontekście relacji USA-Chiny – powiedział Su. – Nie zdziwiłbym się, gdyby Chiny przyjęły bardziej jastrzębie stanowisko, jeśli USA będą nadal eskalować napięcia.

W ostatnich tygodniach kilka banków z Wall Street obniżyło prognozy dotyczące chińskiego PKB w obliczu ceł i narastających napięć ze Stanami Zjednoczonymi. Goldman Sachs był na początku kwietnia ostatnią firmą inwestycyjną, która obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego w Chinach z powodu eskalacji napięć handlowych z USA. Analitycy Citi  obniżyli prognozę PKB Chin do 4,2 proc. w tym roku, w dół o 0,5 punktu procentowego, ponieważ widzą „niewielkie szanse na porozumienie między USA a Chinami po niedawnej eskalacji”.

Czy amerykańskie taryfy pójdą w dół?

Ministerstwo Handlu podkreśliło w czwartek wysiłki rządu i przedsiębiorstw mające na celu pomoc firmom w sprzedaży towarów przeznaczonych na eksport na rynek chiński.

– Z perspektywy Chin wszelkie znaczące negocjacje prawdopodobnie będą wymagały od USA obniżenia taryf do poprzednich 20 proc. lub nawet niższego poziomu –  powiedział Jianwei Xu, starszy ekonomista ds. Wielkich Chin w Natixis.

– Jednak dla administracji Trumpa zbytnie obniżenie taryf może wywołać niewygodne pytania: jaki był sens konfrontacji, jeśli skończymy tam, gdzie zaczęliśmy?

Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym Chin w ujęciu indywidualnym. W ciągu ostatnich kilku lat Azja Południowo-Wschodnia prześcignęła Unię Europejską i stała się największym partnerem handlowym Chin w ujęciu regionalnym.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?