W 2024 r. płace realne w Niemczech wzrosły najsilniej od 2008 r.

Nominalne wynagrodzenia w Niemczech były w 2024 roku o 5,4 proc. wyższe niż w roku poprzednim. Płace realne wzrosły o 3,1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Najbardziej wzrosły płace w sektorze „Informacja i komunikacja”.

Publikacja: 26.02.2025 10:21

W 2024 r. płace realne w Niemczech wzrosły najsilniej od 2008 r.

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Jak komentuje Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), był to najsilniejszy wzrost płac realnych od rozpoczęcia szeregu czasowego w 2008 r. Chociaż w szczególności wysoka inflacja pochłonęła wzrost płac nominalnych w poprzednich latach, silny wzrost płac realnych w 2024 r. wynika ze słabszego rozwoju inflacji (ceny konsumpcyjne wzrosły w tym samym okresie o 2,2 proc.), wypłat premii z tytułu rekompensaty inflacji oraz podwyżek wynagrodzeń i płatności jednorazowych uzgodnionych w układach zbiorowych.

Czytaj więcej

Ponowne pogorszenie nastrojów niemieckich konsumentów

W ujęciu sektorowym płace nominalne najbardziej wzrosły w 2024 r. w sektorach gospodarki „Informacja i komunikacja” (+6,9 proc.), „Zdrowie i usługi społeczne” (+6,5 proc.) oraz „Świadczenie usług finansowych i ubezpieczeniowych” (+6,5 proc.). Natomiast branże gospodarki „nieruchomości i mieszkalnictwo” (+4,1 proc.), „świadczenie usług profesjonalnych, naukowych i technicznych” (+4,1 proc.) oraz „rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo” (+4,6 proc.) oraz „górnictwo i wydobywanie kamienia i ziemi” (+4,6 proc.) odnotowały stosunkowo niewielkie wzrosty nominalnych wynagrodzeń.

Premie rekompensujące inflację pomogły osobom o niskich dochodach

W 2024 r. szczególnie osoby o niskich dochodach odnotowały silny wzrost wynagrodzeń nominalnych. Jeśli spojrzeć na pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy według kategorii zarobków, piąta osoba z najniższymi zarobkami (pierwszy kwintyl) odnotowała najsilniejszy wzrost zarobków, przy średnim wzroście płacy nominalnej o 7,8 proc. Podobnie jak w roku poprzednim wynika to przede wszystkim z silniejszego procentowego efektu premii inflacyjnej w tej klasie zarobkowej, gdyż ta wolna od podatku należność była zazwyczaj wypłacana w stałej kwocie, niezależnie od poziomu wynagrodzenia. W przypadku pierwszej piątej grupy o najwyższych zarobkach wśród pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy (piąty kwintyl) nominalny wzrost płac – także ze względu na mniejszy wpływ premii za kompensację inflacji – wyniósł zaledwie 5,0 proc., a zatem był niższy od dynamiki płac nominalnych w całej gospodarce.

Czytaj więcej

Inwestorzy liczą na to, że przyszły rząd Merza da impuls rozwojowy

Dynamika płac realnych utrzymana w IV kwartale

W IV kwartale 2024 r. wzrosły także płace realne w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego: w porównaniu z IV kwartałem 2023 r. płace realne wzrosły o 2,5 proc., na co składa się wzrost płac nominalnych o 4,8 proc. oraz wzrost cen konsumpcyjnych o 2,3 proc. Ponadprzeciętne wzrosty zarobków zanotowano w czwartym kwartale 2024 roku, zwłaszcza w sektorach gospodarki „Informacja i komunikacja” (+8,2 proc.), „Zdrowie i usługi społeczne” (+7,1 proc.) oraz „Sztuka, rozrywka i rekreacja” (+6,3 proc.).

Obserwowany już w poprzednich kwartałach pozytywny trend w zakresie dynamiki płac utrzymał się pod koniec 2024 roku. Od rozpoczęcia szeregu czasowego w 2008 r. nie było czterech kwartałów z rzędu, w których odnotowano tak silny wzrost płac realnych jak w 2024 r.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?