Nowy pomysł na inwestycje klimatyczne w ubogich krajach. Czeka je boom?

Pojawił się pomysł, jak wesprzeć kulejące w najuboższych krajach inwestycje klimatyczne, w tym w produkcję energii odnawialnej. Ubezpieczać je będzie nowopowstała brytyjska firma Green Guarantee Company.

Publikacja: 07.02.2024 20:54

Nowy pomysł na inwestycje klimatyczne w ubogich krajach. Czeka je boom?

Foto: AdobeStock

Często najbardziej dotknięte skutkami globalnego ocieplenia kraje rozwijające się w kwestiach inwestycji klimatycznych same pozostają daleko w tyle. Przyczyną jest to, że podwyższone ryzyko projektów w takich krajach jak Indie, Nigeria, Kenia, czy Pakistan pogarsza warunki, na których prowadzące je firmy z branży produkcji energii odnawialnej i jej pokrewnych pozyskują kapitał.

Czytaj więcej

Unia Europejska chce ostrych cięć emisji gazów cieplarnianych. Pomóc ma mały atom

Będzie wsparcie inwestycji w energię odnawialną w biednych krajach

Pomóc w rozwiązaniu problemu ma powstała w ubiegłym tygodniu brytyjska firma Green Guarantee Company (GGC). Podmiot, za którym stoją m.in. rządy Wielkiej Brytanii, Norwegii, USA, Nigerii oraz powstały przy ONZ Zielony Fundusz Klimatyczny, na starcie na swój cel pozyskał 100 mln dol. Jak w rozmowie z agencją Bloomberg tłumaczy współzałożyciel GGC Lasitha Perera, niskie oceny wiarygodności większości rządów ubogich krajów sprawiają, że na wysokie ratingi liczyć nie mogą nawet bardzo dobre działające tam firmy.

Udzielane przez brytyjską firmę gwarancje pozwolą im jednak na uzyskiwanie od prywatnych inwestorów tańszego i bardziej długoterminowego finansowania. GGC nie tylko zapewni gwarancje spłaty nowo zaciąganych zobowiązań, ale i pomoże firmom z branży inwestycji klimatycznych w poprawie ratingów, pozwalając na wydłużenie okresów spłaty i obniżenie oprocentowania. Firma działa na tyle krótko, że nie zdążyła zawrzeć jeszcze żadnej transakcji, jednak w rozmowie z Bloombergiem Perera zapewnia, że lista tych czekających na realizację jest bardzo długa.

Czytaj więcej

Niepowodzenia w walce o klimat

Gwarancje dla finansowania inwestycji mają przynieść zyski

Problem finansowania podmiotów z branży rozwiązań klimatycznych jest znany nie od dzisiaj. W 2021 r. prezes towarzystwa BlackRock Larry Fink proponował, by ponoszone przez prywatnych inwestorów ryzyko zabezpieczały takie instytucje jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ten pomysł dotąd nie doczekał się jednak realizacji i właśnie dlatego Perera postanowił budować taki system od nowa, a efekt jego wysiłków jest doceniany.

- Ponieważ zapewnienie gwarancji znacznie zwiększa liczbę zainteresowanych inwestorów, oceniamy, że GGC może doprowadzić do realizacji dodatkowych inwestycji wartych miliard dolarów – ocenia Samantha Power, administratorka Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

Działalność GGC będzie nastawiona na osiągnięcie zysku – za udzielenie gwarancji poszukujący finansowania podmiot będzie uiszczał niewielką opłatę. Jednak zdaniem Perery z nawiązką wystarczy ona na pokrycie ewentualnych strat inwestorów, ponieważ jego zdaniem ich oceny ryzyka są zawyżone.

Zwracające się do GGC firmy będą musiały zatem nie tylko móc pochwalić się korzystnym wpływem swojej działalności na klimat, ale też tym, że niekorzystne obecnie ratingi wynikają nie ze słabości firmy, a z oceny ryzyka inwestowania w ich krajach. Jak liczy Perera, dzięki takiemu modelowi kapitał GCC zaczną powierzać także podmioty prywatne, a do 2035 r. firma będzie w stanie zadebiutować na giełdzie w Londynie i gwarantować projekty o wartości 5 mld dol.

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami