Komisja Europejska proponuje energetyczną rewolucję. Nowy plan ograniczenia emisji CO2 o 90 proc. w UE oznacza, że energetyka, w tym także ta polska powinna być już praktycznie zdekarbonizowana i praktycznie neutralna energetycznie. W osiągnięciu celu mają pomóc małe reaktory jądrowe.
Komisja opublikowała ocenę skutków dotyczącą możliwych sposobów osiągnięcia uzgodnionego celu, jakim jest osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Na podstawie tej oceny skutków Komisja zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
Czytaj więcej
Realizacja projektu pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu będzie trwała także w 2024 r. wbrew obawom, że nowy rząd wstrzyma prace przygotowawcze do jej faktycznej budowy, która ma rozpocząć się w 2026 r. Jakie prace są zaplanowane na ten rok?
Nie jest to jeszcze żaden obowiązujący cel, a jedynie propozycja Komisji. – Rozpoczynamy dyskusję ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Propozycje ustawodawcze zostaną przedstawione przez następną Komisję po wyborach europejskich i uzgodniony z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi zgodnie z wymogami unijnego prawa o klimacie. Zalecenie jest zgodne z opinią europejskiego naukowego komitetu doradczego ds. zmiany klimatu (ESABCC) oraz ze zobowiązaniami UE wynikającymi z porozumienia paryskiego – czytamy w komunikacie Komisji.
Energetyka jest jednym z największych sektorów emitujących CO2
Komisja zakłada, że w energetyka, która jest jednym z największych sektorów emitujących CO2 ma opierać, takich jak energia wiatrowa, energetyka wodna i elektrolizery, magazyny energii, pojazdy elektryczne, pompy ciepła, energia fotowoltaiczna, CCU/CCS, biogaz i biometan oraz gospodarka o obiegu zamkniętym.