Czarny Piątek pokazał znów siłę amerykańskiego konsumenta

Dzień będący tradycyjnym początkiem świątecznego sezonu zakupów wypadł dosyć dobrze. Wskazują na to dane Adobe, Salesforce i Mastercard. Sprzedaż w internecie były rekordowo wysoka. Ryzyko recesji znów się oddala.

Publikacja: 27.11.2023 21:00

Black Friday

Black Friday

Foto: Adobe Stock

Amerykańscy konsumenci wydali w tegoroczny Czarny Piątek na zakupy online rekordowe 9,8 mld dol. – mówią dane Adobe Analytics. Sprzedaż w tej formie wzrosła o 7,5 proc. rok do roku. Czarny Piątek to dzień dużych promocji w sklepach po Święcie Dziękczynienia, tradycyjnie uznawany za inaugurację bożonarodzeniowego sezonu sprzedaży. Sprzedaż online w samo Święto Dziękczynienia wyniosła natomiast 5,6 mld dol. i była o 5,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

5,3 mld USD

– tyle wyniosła według danych Adobe sprzedaż smartfonów w USA, w sklepach internetowych w Czarny Piątek

37,2 mld USD

– tyle według Adobe wyniesie sprzedaż internetowa w USA od Święta Dziękczynienia do cyberponiedziałku.

Swoje dane dotyczące sprzedaży online w Czarny Piątek podała też firma Salesforce, która używa innej metodologii niż Adobe. Z jej wyliczeń wynika, że sprzedaż w USA sięgnęła aż 16,4 mld dol. i była o 9 proc. wyższa niż przed rokiem. Na całym świecie wyniosła ona 70,9 mld dol. i wzrosła o 8 proc. rok do roku. Salesforce nie podaje danych dotyczących poszczególnych krajów, ale wskazuje, że sprzedaż online w Europie Wschodniej wzrosła aż o 24 proc.

Odporny klient

Co dane o sprzedaży podczas Czarnego Piątku mówią o amerykańskim konsumencie? Przede wszystkim sugerują one to, że okazał się on być dosyć odporny na inflację, a jego nastroje są na tyle dobre, by zwiększać wydatki w sezonie świątecznym.

Według danych Mastercard Spending Puls sprzedaż detaliczna w USA (zarówno prowadzona w sklepach stacjonarnych, jak i online) wzrosła w Czarny Piątek o 2,5 proc. rok do roku.

– Konsumenci dobrze nawigują poprzez sezon świąteczny i korzystają z promocji dających im duży wybór prezentów dla wszystkich na ich liście. Konsumenci kupują również mądrzej i wykorzystują wszelkie narzędzia – od wyszukiwań w kanałach sprzedażowych po porównywanie cen w aplikacjach – by zmaksymalizować nabywaną wartość – ocenia Steve Sadove, doradca Mastercard.

– Sprzedaż online w Czarny Piątek okazała się lepsza od oczekiwań wszystkich prezesów z branży sprzedaży detalicznej. Sprzedawcy zaangażowali się w swoją grę ze zniżkami, a klienci w odpowiedzi na nią klikali w przyciski „kupuj” – wskazuje Rob Garf, wiceprezes Salesforce.

Sprzedaż detaliczna w USA może więc być w czwartym kwartale dosyć dobra. W poprzednich trzech miesiącach wzrosła ona tylko o 2,3 proc., co uznano za lekko rozczarowujące.

Zagrożenie traci siłę

Dobre dane o sprzedaży mogą być kolejnym sygnałem o oddalającej się groźbie recesji w USA. Liczony przez oddział Rezerwy Federalnej w Atlancie barometr GDPNow sugeruje, że wzrost gospodarczy w czwartym kwartale wyniesie 2,1 proc. (To wzrost annualizowany, czyli liczony kw./kw. w tempie rocznym.) Mediana prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberg mówi natomiast o wzroście wynoszącym 0,8 proc. Najwięksi pesymiści (Rabobank) spodziewają się spadku o 2 proc., a najwięksi optymiści (JPMorgan Chase) wzrostu o 2 proc.

Gospodarka światowa
Bank Rosji bardzo mocno podniósł stopy
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka światowa
Inwestorzy wierzą we wzrosty rynków akcji
Gospodarka światowa
Kamala Harris to kłopotliwa kandydatka
Gospodarka światowa
Dane o PKB przerwały przecenę?
Gospodarka światowa
PKB USA znacznie lepszy od prognoz
Gospodarka światowa
Gorsza chińska koniunktura ciąży wynikom spółek z Europy