Najbezpieczniejszym bankiem Europy jest niemiecki KfW

Wśród pięćdziesięciu najbezpieczniejszych banków Europy znalazły się tylko dwa z Europy Wschodniej – w tym ING Bank Śląski.

Publikacja: 07.07.2023 15:21

Najbezpieczniejszym bankiem Europy jest niemiecki KfW

Foto: Bloomberg, Alex Kraus

Amerykański magazyn finansowy Global Finance przeanalizował różne czynniki, wpływające na bezpieczeństwo banków, w tym adekwatność kapitałową, jakość aktywów, rentowność, płynność, bezpieczeństwo i wsparcie rządowe.

Co sprawia, że ​​bank jest bezpieczny? Oto kilka czynników, które to wyjaśniają.

Bezpieczny bank zaczyna się od instytucji finansowej, która jest stabilna finansowo, z mocnym bilansem i dużą płynnością. Oznacza to, że może przetrwać wszelkie burze, które nadejdą na jego drodze, i nadal będzie dostępny dla swoich klientów. Niestabilność finansowa często ujawnia się w trudnych czasach, takich jak kryzys gospodarczy. Kryzys finansowy z lat 2007-2008 pokazał, jak nieodpowiedzialnie wiele dużych banków narodowych operowało oszczędnościami swoich klientów, co nieuchronnie wymagało oszczędności od bankructwa tych samych podatników, dla których trzymali pieniądze.

Regulacja i nadzór. Instytucje finansowe podlegają ścisłym regulacjom i nadzorowi organów finansowych, takich jak Europejski Bank Centralny (EBC) w Europie czy Financial Conduct Authority (FCA) w Wielkiej Brytanii. Zapewniają, że banki działają w sposób solidny i rozsądny oraz że rachunki bankowe klientów są chronione.

Systemy gwarancji depozytów. Wszystkie banki działające w Unii Europejskiej objęte są systemem gwarantowania depozytów, który jest rodzajem ubezpieczenia depozytów. W przypadku niewypłacalności banku lub innych okoliczności, w których nie jest on w stanie uwolnić należnych środków, ubezpieczenie depozytów uprawnia posiadaczy rachunków do odzyskania depozytów gotówkowych do kwoty 100 000 EUR (106 000 USD) na osobę.

Biorąc pod uwagą wszystkie te czynniki, Global Finance przygotował ranking 50 najbezpieczniejszych banków europejskich. W rankingu ogólnym zwyciężył KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) -  niemiecki państwowy bank rozwoju z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, założony po II wojnie światowej jako część Planu Marshalla. KfW jest jednym z największych banków w Europie i od dwunastu lat z rzędu zajmuje pierwsze miejsce na liście najbardziej stabilnych banków w Unii Europejskiej.

Krajem europejskim z najbezpieczniejszymi bankami są Niemcy, które mają cztery z dziesięciu najbezpieczniejszych banków w Europie.

Oto pierwsza dziesiątka najbezpieczniejszych banków Europy:

1. KfW (Niemcy)

2. Zuercher Kantonalbank (Szwajcaria)

3. BNG Bank (Niderlandy)

4. Landwirtschaftliche Rentenbank (Niemcy)

5. Nederlandse Waterschapsbank (Niderlandy)

6. L-Bank (Niemcy)

7: Kommunalbanken (Norwegia)

8. NRW.BANK (Niemcy)

9. Swedish Export Credit Corporation (Szwecja)

10. Caisse des Depots et Consignations (Francja)

Generalnie w rankingu przodują banki zachodnie. Wśród bezpiecznej pięćdziesiątki znalazło się tylko dwóch przedstawiciel Europy Wschodniej. Na 38 miejscu znalazł się czeski Komercni Banka, na 40 - ING Bank Śląski.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?